DOLAR 15,8769
EURO 16,8435
ALTIN 945,599
BIST 2372,35
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Adana 31°C
Parçalı Bulutlu

Zeydan Karalar ve Adana’yı saran sinerji…/ Utku Sağılır yazdı

Zeydan Karalar ve Adana’yı saran sinerji…/ Utku Sağılır yazdı
15.04.2022
177
A+
A-

Adana’nın 90’lı yılların başından itibaren gelişme ve büyüme ivmesinin yavaşladığını, geçmişte Adana ile hiçbir konuda kıyaslanamayacak bir çok ilin ekonomik göstergelerde Adana’yı geçtiğini öylece izledik.
Bu olumsuzlukta Adana’ya yönelik çeşitli haksızlıkların payı olduğu kadar, iç dinamiklerden kaynaklanan sorunların da etkisi olduğunu hepimizin kabul etmesi gerekir.
Yanlış teşvik politikalarının Adana’nın gelişiminin önünde engel olduğu doğru fakat Adana’da tek yürek olamayıp, Ankara’ya, merkezi yönetime, hükümetlere baskı unsuru oluşturamamamız da bizim en büyük eksiğimizdi.
Siyasi görüş farklılıklarını, çıkar ilişkilerini bir kenara bırakıp, Ankara’da sesimizi yüksek tondan bağıracak bir lobi oluşturamadığımız için istediğimiz yatırımları alamadık. Uzun yıllar tarımdan ve tarıma dayalı sanayiden kazanılan paraları, teknoloji yenilemeye, güçlenmeye aktaramadık. Adana’yı; kent dışında ve yurt dışında eğitim gören gençlerin dönüp, yaşayabileceği cazip bir hale getiremediğimiz için beyin göçü yaşadık. Ne olduysa oldu, ne yanlış yapıldıysa yapıldı fakat bize en büyük zararı veren, kurum ve kuruluşların, liderlerin, başkanların kendi aralarında yaşadığı kavgalar, çekişmeler, didişmeler oldu.
Neyse ki son yıllarda iç savaş büyük oranda bitti. Özellikle Zeydan Karalar’ın Seyhan Belediye Başkanı olmasının hemen ardından başlayan ve şu anda bütün kente yayılan birlik beraberlik ruhu, Adana’da her kulvarda olumlu sonuçlarını göstermeye başladı. Zeydan Karalar’ın Adana Büyükşehir Belediye Başkanı olmasından sonra ise Adana için tek yürek olunması gerektiğine dair inanç iyice pekişti ve bunun gerekleri yerine getirilmeye başladı.
Zeydan Karalar uzun süredir üç aşağı beş yukarı şöyle diyor: “Adana’nın yararına olacak her konuda iş birliği yapmalıyız. Belediye Başkanları, Valimiz, meslek odaları, sivil toplum kuruluşları, sanayi ve ticaret odaları, borsa, OSB, bilim yuvaları, kimin hangi siyasi görüşe mensup olduğuna bakmadan, kimin kime oy verdiğini gözetmeden birlikte hareket etmeliyiz. Adana için projeler üretmeli, bunları birlikte hayata geçirmeliyiz. İçeride tek yürek olup, dışarıya bu birlikteliği hissettirmeliyiz. Söz konusu Adana ise gerisi teferruattır.”
Adana’da bu çağrıya kulak vermeyen pek kimse yok. Adana’da son yıllarda Vali Bey’in önderliğinde bugünün ve geleceğin daha iyi olması için güzel işlere imza atılıyor.
Zeydan Karalar’ın yarattığı sinerji şehri sarıp sarmalıyor. Adana çeşitli sorunları olmasına rağmen, dünyanın önemli şehirlerinden biri haline gelebilecek potansiyele sahip. Birlikteliğin oluşması, kavga kültürünün sona ermesi güzel sonuçlar vermeye başladı bile. Adana ihracatta ilk kez 2 milyar dolar barajını aşmaya hazırlanıyor. Hatta 2022’nin ilk çeyreğindeki rakamlar, yıl sonunda 3 milyar dolara yaklaşacak bir rakamı dillendirebilmemizi sağlıyor.
Sadece bu değil bakın Adana Demirspor çeyrek asır sonra Süper Lig’e yükseldi, 1 kadın futbol, 1 kadın voleybol, bir de kadın hentbol takımımız ile Süper Lig de temsil ediliyoruz artık. Sporda yeni başarıların müjdecisi çok sayıda haber var. Deniz, tarih, gastronomi, dağ turizmiyle ilgili önemli hazırlıklar, bilimsel çalışmalar, yapılıyor. Karnavallarımız ve festivallerimizle bu kulvarlarda zaten dünya ligine giriyoruz.
Tüm bunlar hepimize Zeydan Karalar ile Adana’da ne kadar çok şeyin değiştiğini ve değişeceğini gösteriyor. Zeydan Karalar gibi birlikteliğin yaratacağı sinerjinin gücünü çok iyi bilen ve bunun oluşması için gerekenleri yapan bir Büyükşehir Belediye Başkanına sahip olmanın şansını uzun yıllar yaşamak istiyoruz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.