Dolar 28,8960
Euro 31,4606
Altın 1.923,44
BİST 8.026,27
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Adana 22°C
Açık
Adana
22°C
Açık
Paz 23°C
Pts 22°C
Sal 18°C
Çar 16°C

Belediyeler / Tanıtım / Turizm ve Adana’mız!

28 Mart 2022 12:10
A+
A-

Tanıtım ve turizm birbirinden ayrı düşünülmesi mümkün olmayan iki kavram.

Peki, bizler bu iki kavramın gereğini yapabilmiş miyiz?

Bence hayır!

Öncelikle bölgemizin ve Adanamızın geçmiş medeniyetlerini, doğal güzelliklerini ve diğer sahip olduğu değerleri bir bütünsellik içerisinde tanıtımını  tam anlamıyla gerçekleştirildi mi?

 Bence hayır!

Adanamız  binlerce yıldan beri var olan ve çeşitli medeniyetlere beşiklik yapan tarihsel mirasa sahip bir kentimizdir. Anavarza kalesi, Kozan Kalesi ve  Misis’teki kazılarda  ortaya çıkarılan tarihi eserler ve yüzyıllardır  ayakta duran tarihi Taşköprü bunların başlıcalarıdır.

Ya hemen yanıbaşımızdaki Osmaniye’deki Kastabala Harabeleri ve Toprakkale de bu tarihi mirasımızın başlıcalarıdır.

Yine; Yumurtalık ilçemizdeki dünyanın ilk limanından kalan  tarihi eserler, Milattan Önce 16. yüzyıla dayanan tarihi geçmişiyle  ünlü gezgin Marko Polo’nun yolunun düştüğü tarihi  Ayas bölgesi ve Karataş’dtaki  Magarsus  antik kent harabelerini de  unutmayalım.

Yine bu bölgedeki geniş kumsallarıyla denizimizi de unutmayalım. Şöyle bir an düşünelim; tarihin ve doğal güzelliklerin iç  içe olduğu  bir bölgeye sahibiz.

Peki, sahip olduğumuz bu değerleri yeterince tanıtabiliyor muyuz? Bırakın yabancılara tanıtmayı, kendi ülkemizde kendi şehrimizde  yaşayanlara yeterince tanıtabiliyor muyuz?

Bu sorunun yanıtı bence “hayır”dır. Turizm bürolarında birkaç broşür ile yetinmekteyiz hepsi o kadar.

Adanamız tanıtılırken, sadece Adana kebabı ve şalgam ön plana çıkartılmakta  tarihsel geçmiş ise ikinci plana atılmaktadır.

 Oysa ki; turizm tarih demektir ve  turizmin de olmazsa olmazı  tanıtımdır.

Sahip olduğumuz değerlerin başkalarına duyurulması, anlatılması ve bilinçlere yerleştirilmesi gerekmektedir. Sanayileşmenin  öncülüğünü yapan Adanamızın bir Sanayi Müzesi bile oluşturulabilmiş değildir.

Adanamızın tanıtımı için çeşitli gruplar, farklı oluşumlar, değişik kurumların farklı çalışmaları söz konusudur ama yeterli ve etkili değildir.   

Bence asıl görevin öncelikle de belediyelerde olması gerektiği düşüncesindeyim.

Büyükşehir Belediyesi’nin bu konuda çok çaba sarf ettiği ve destekler verdiği de bir gerçektir. Ama yeterli değildir. Bu tanıtım faaliyetlerinin daha organize olması ve belirli bir merkezden yönetilmesi gerektiği düşüncesindeyim.

Büyükşehir Belediyesi bünyesinde bu çalışmaları organize edecek ve yönetecek bu konuda kaynak oluşturabilecek bir birim olmalıdır.

Tanıtım, Turizm ve Pazarlama faaliyetlerini yürütecek bir Daire Başkanlığı oluşturmalıdır. Bu birim etkili ve verimli bir çalışma sonucunda önemli gelişmelere imza  atacaktır düşüncesindeyim.

Bu birim Adana ile ilgili Pazarlama ve Tanıtım faaliyetlerini  ilgili diğer kamu kurumları ve sivil toplum örgütleriyle organize edebilmeli ve  faaliyetlerinin de  kaynaklarını  sponsorluklar  bularak  oluşturabilmelidir.

Bunun için şartlar ve olanaklar elverişlidir. Yeter ki iş ehline verilsin!..

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.