Dolar 32,8221
Euro 35,1421
Altın 2.449,46
BİST 10.771,36
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Adana 34°C
Parçalı Bulutlu
Adana
34°C
Parçalı Bulutlu
Paz 34°C
Pts 34°C
Sal 34°C
Çar 34°C

ABD Türkiye düşmanlığında vites yükseltti! Soykırım yalanını müfredata sokma hazırlığı

ABD Türkiye düşmanlığında vites yükseltti! Soykırım yalanını müfredata sokma hazırlığı
15 Nisan 2022 13:14
A+
A-

ABD Temsilciler Meclisi ‘Ermeni Soykırımı Eğitimi Yasası’nı kabul etmeye hazırlanıyor. Böylece ‘Türklerin 1915-1923 arasında soykırım yaptığı’ yalanları müfredata girecek.

IŞIKGÜN AKFIRAT

ABD Temsilciler Meclisi’nde sözde ‘Ermeni soykırımının’ Amerikan eğitim müfredatına alınmasını sağlayacak bir yasa için hazırlık yapılıyor. Demokrat Carolyn Maloney ve Cumhuriyetçi Gus Bilirakis’in ortak imzasıyla hazırlanan ‘partiler üstü’ tasarı, “Ermeni Soykırımı Eğitimi Yasası” başlığını taşıyor.

Amerika Ermeni Ulusal Komitesi (ANCA), 4 Nisan’da yaptığı açıklamada bu teklifi “dönüm noktası” olarak niteledi. Teklif, Amerikan vatandaşlarına ‘Ermeni soykırımı’ yalanını öğretmek üzere Kongre Kütüphanesi programına 10 milyon dolarlık bir fon tahsis edilmesini öngörüyor. Böylece kınama ve tanıma kararlarının ötesinde ‘Ermeni soykırımı’ yalanının her kademede eğitime sokulmasının önünü açacaklar.

ABD’nin yeni hamlesi, ABD Kongresinin kararlarına ve ABD Başkanı Biden’ın geçen sene yaptığı açıklamaya dayanıyor. ABD Temsilciler Meclisi, 29 Ekim 2019’da, yani Cumhuriyet Bayramı’nda, 296 numaralı “Ermeni soykırımını tanıma” kararını 405’e karşı 11 oyla kabul etmişti. Amerikan Senatosu ise 150 numaralı kararla “Ermeni soykırımını anmanın Amerikan politikası olduğunu” oybirliğiyle kabul etmişti. ABD Başkanı Joe Biden, geçen sene 24 Nisan’da yaptığı açıklamada ilk defa “Ermeni Soykırımı” ifadesini kullanmıştı.

‘1915-1923 ARASI KATLİAM VE SOYKIRIM’

ANCA’nın açıklamasında “Ermeni soykırımının hala süren zararları, sonuçları, dersleri ve tarihini öğretmek” için Kongre Kütüphanesi’ne 5 yıl için 10 milyon dolar tutarında kaynak tahsisi yapılacağı belirtiliyor. Ancak devamında yer alan cümleler, yasanın hedefinin sadece sözde Ermeni soykırımı olmayıp Türk milletini topyekûn ‘katliamcı ve soykırımcı’ bir millet ilan etmek olduğunu ortaya koyuyor. Metinde sağlanan kaynağın, aynen şu amaçla kullanılacağı yazıyor: “Osmanlı Türkiye’sinin, 1915 ile 1923 yılları arasında, milyonlarca Ermeni, Rum, Asuri, Keldani, Süryani, Arami, Maronit ve diğer Hıristiyanlara karşı sistematik, taammüden ve devlet destekli toplu katliamlara, ulus olarak mülksüzleştirilmeye, kültürel temizliğe ve sürgün hareketlerine giriştiğinin Amerikalılara öğretilmesi…”

KONGREDEN GENİŞ DESTEK

ABD Temsilciler Meclisi’nde 29 Ekim 2019 tarihinde alınan sözde ‘Ermeni soykırımı’nı tanıma kararının hazırlayıcısı olan Temsilciler Meclisi İstihbarat Komitesi Başkanı Adam Schiff de yasayı desteklediğini ilan etti. ANCA tarafından bu tanıma kararının arkasındaki “itici güç” olarak anılan Temsilciler Meclisi Üyesi Demokrat Anna G. Eshoo ve Meclis’in Enerji Ticareti Komitesi Başkanı Frank Pallone da desteğini açıklayanlar arasındaydı.

Yasa tasarısına Biden’ın Demokrat Partisi’nden destek veren Temsilciler Meclisi üyelerinin listesi bir hayli kabarık. Bunların arasında California’dan Linda Sanchez, Katie Porter, Lou Correa, Juan Vargas, Grace Napolitano, David Valadao, Barbara Lee, Jimmy Gomez, Jackie Speier; Illinois’ten Jan Schakowsky; Washington DC’den Eleanor Norton; Minesota’dan Ilhan Omar; Nevada’dan Dina Titus; New York’tan Carolyn B. Maloney yer alıyor.

Cumhuriyetçi Parti’den de desteğini açıklayan Temsilciler Meclisi üyeleri, New York’tan Nicole Malliotakis, Massachusetts’ten James McGovern olarak göze çarpıyor.

YASANIN PROVASI NEBRASKA’DA

13 Nisan 2022’de ABD’nin Nebraska eyaletinin yasama organında “Holokost ve ABD Kongresi ve BM tarafından tanınan diğer soykırım eylemlerinin 1 Ocak 2022’den itibaren öğretilmesini” öngören bir yasa kabul edildi. ANCA’nın sosyal medya hesabından yapılan açıklamada 888 sayılı Nebraska yasası, “Ermeni soykırımının eğitim müfredatına sokulması için bir zafer” diye nitelendirildi ve yasalaşması beklenen federal yasanın “tüm Amerika’da Ermeni soykırımını öğretecek olan eğitmenler için daha fazla kaynak yaratacağı” söylendi.

‘TÜRKİYE VE AZERBAYCAN SOYKIRIMI TAMAMLAMAYA ÇALIŞIYOR’

ANCA Başkanı Raffi Hamparian, Azerbaycan ve Türkiye’nin “soykırım suçunu ‘tamamlamaya’ yönelik tekrar eden çabaları” olduğu suçlamasını da açıklamaya iliştiriyor: “Komitemiz, ABD’nin 1915 soykırımını resmi olarak tanımasının ardından ve Azerbaycan ve Türkiye’nin Ermeni ulusuna karşı bu suçu tamamlamaya yönelik tekrar eden çabalarının ortasında öne sürülen bu düşünceli ve zamanında tasarıyı bekleyen sunumlarını memnuniyetle karşılayarak Kongre Üyesi Maloney ve Kongre Üyesi Bilirakis’e teşekkürlerini sunar. Bu federal yasa, Amerikan hatırası üzerine inşa edilen, Amerikalıları devam eden soykırım tehdidine karşı uyaran ve gelecek nesillerin bu suçun derslerinden faydalanmasını sağlayan sorumlu bir sonraki adımı temsil ediyor. ANCA, bu tasarıyı tamamen destekliyor ve bu önlemin Kongre tarafından kabul edilmesini ve Başkan tarafından yasaya dönüştürülmesini dört gözle bekliyor.”

TÜRKİYE’DEN TOPRAK VE TAZMİNAT TALEP EDİYORLAR

ANCA’nın talepleri sözde ‘Ermeni soykırımı’nın tanınması ve eğitim müfredatına alınmasıyla da sınırlı değil. “Soykırım adaleti” başlığıyla yaptıkları tazminat talepleriyle ilgili bir paylaşımlarında “Osmanlı İmparatorluğu’nun yasal mirasçısı ve kendisi de soykırımcı olan Türkiye, anayurtlarında ve diasporadaki Ermenilere 1915-1923 arasında yapılan Ermeni soykırımıyla ilgili toprak, kaynak, mülkiyet, varlık ve fırsat maliyeti biçimlerinde ulusal tazminatlar ödemekle yükümlüdür.” ifadesi yer alıyor.

ULUSAL İMZA KAMPANYASI

ANCA, sözde soykırımın uluslararası anma günü olan 24 Nisan’a yakın tarihte Temsilciler Meclisi’ne sunulması öngörülen yasayla ilgili tüm Kongre üyelerini yasanın eş hazırlayıcısı olan Maloney ve Bilirakis’in izinden gitmeye çağırıyor. Ayrıca Temsilciler Meclisi üyelerine baskı yapmak üzere ulusal çapta bir imza kampanyası da başlatılmış. Bu amaçla kurulan internet sitesinde yer alan çağrı metninde “Sadece iki dakikanızı ayırıp bölgenizdeki Temsilciler Meclisi üyesinden hakikati öğreten, inkârı reddeden ve adaleti yükselten Ermeni Soykırımı Eğitimi programlarını fonlamalarını isteyebilirsiniz.” ifadeleri yer alıyor. Siteden imza yollayanlar Amerikan Ermeni Komitesi’nin kendi adlarına seçilmiş yetkililere mektup yollamasını kabul ettiklerini de bildirmiş oluyorlar.

HDP’YE TAM DESTEK

Amerikan Ermeni Ulusal Komitesi’nin resmi hesabında HDP’yi destekleyen çok sayıda paylaşım yer alıyor. 12 Nisan’da Twitter’da gönderilen bir iletide HDP’nin resmi sosyal medya hesabı alıntılanarak “Amerika’daki Ermeniler ve Ermeni diasporası Halkların Demokratik Partisi’nin demokratik özlemleriyle dayanışma içindedir ve Erdoğan’ın bu halk tabanına sahip partinin sesini kısmaya ve değerlerini bastırmaya çalışmasına karşı çıkar.” ifadeleri kullanıldı. Yine aynı tarihli bir başka gönderide “Kürdistan’ın Amerikalı Dostları” isimli bir hesap alıntılanarak “Erdoğan’ın HDP’yi tamamen yasaklamaya hazırlanması, AKP yönetiminin bir on yıl ve daha fazlası boyunca iktidarda kalmasının yolu açmak içindir.” mesajı paylaşıldı.

‘ÜLKÜCÜLER TERÖRİST İLAN EDİLSİN’

ANCA’nın hesabında yapılan bir çağrı da ülkücülerin “terör örgütleri listesine alınması” yönünde. Yine “Kürdistan’ın Amerikalı Dostları” hesabına göndermeyle atılan bir iletide ülkücülerin Kürt öğrencileri kaçırarak işkence ettiği iddiaları yer alıyor. Başka paylaşımlarda da ülkücülerin Kürtlere ve Ermenilere yönelik şiddet eylemleri yapan “terörist” bir grup olduğu söylemlerine yer veriliyor. (Kaynak: Aydınlık)

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.