Dolar 31,0391
Euro 33,6226
Altın 2.032,18
BİST 9.374,20
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Adana 21°C
Açık
Adana
21°C
Açık
Paz 19°C
Pts 19°C
Sal 21°C
Çar 22°C

Ak Parti el artırdı: Anayasa’da başörtüsü teklifi

Ak Parti el artırdı: Anayasa’da başörtüsü teklifi
6 Ekim 2022 13:40
A+
A-

Türkiye’nin yakıcı sorunları çözülmeyi bekliyor. Ak Parti ve CHP’nin ise Meclis açılır açılmaz ilk meselesi, daha önce çözülmüş olan başörtüsü konusu… CHP yasa teklifi verirken, vaadi büyüten Cumhurbaşkanı Erdoğan Anayasa değişikliği çağrısı yaptıA+ A-

Cumhurbaşkanı Erdoğan, CHP’nin başörtüsü teklifine tepki gösterdi. Türkiye’nin böyle bir meselesi olmadığını söyleyen Erdoğan, “Biz daha öte teklifle mukabele edelim. Eğer dürüstsen, samimiysen yasa değil, anayasa düzeyinde sağlayalım.” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı ve Ak Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, TBMM Grup Toplantısı’nda konuştu. Erdoğan özetle şunları kaydetti:

“Önceki akşam geç saatlerde CHP Genel Başkanı, yaptığı bir açıklamayla bizim ömrümüzü verdiğimiz bir mücadele neticesinde adım adım çözdüğümüz başörtüsü meselesiyle ilgili güya günah çıkarıyor, güya yeni bir teklif getiriyor. Gerçi, dün açıkladıkları kanun teklifiyle, önceki akşam atıp tuttukları arasında dağlar kadar fark var. Ama yine de biz söz üzerinden gidelim. İstiyorum ki milletimizi bu noktada da aydınlatalım. Doğrusu bu zatın niye böyle bir teklifle ortaya çıktığını anlamakta zorlandık. Çünkü biz bir dönem zulüm düzeyine varan bu konuyu her alanda ülke gündeminden çıkardık.  Türkiye bir dönem Meclis’e başörtüsüyle girdiği için kürsüden senin yandaşın, her şeyin, fikir baban, düşünce baban, şimdi ebedi alemde, kürsüden haddi bildirilmeye davet edilen milletvekilleri görmüştür. Siz de bunları alkışlamıştınız. Meclis’ten dışarı atmak için hep birlikte ayağa kalkıp alkışlamıştınız. Bugün milletvekillerimizle veya diğer konumlardaki seçilmişlerle ilgili böyle bir sıkıntı var mı? Hayır.

‘O ZAMAN GÜNDEMDEN ÇIKARILACAKTI’

“Ak Parti, Cumhur İttifakı, Meclis ve hükümet olarak bu doğrultudaki attığımız her adımın kazananı Türkiye olmuştur, milletimiz olmuştur, fert fert her bir insanımız olmuştur. Meclisimizin tarihinde ender görülen bir uzlaşmayla hayata geçirdiğimiz anayasa değişikliği birilerini öyle rahatsız etmişti ki bunu 411 el kaosa kalktı manşetiyle duyurmuşlardı. Şayet bu düzenleme dönemin Anayasa Mahkemesi tarafından, bu konuda anayasanın kendine tanıdığı sınırın ötesine geçerek verdiği kararla iptal edilmeseydi, Türkiye başörtüsü tartışmalarını ta o zaman gündeminden tamamen çıkarmış olacaktı.

‘KENDİSİ ANAYASA MAHKEMESİNE GÖTÜRDÜ’

“Bu değişikliği iptali için büyük bir keyifle Anayasa Mahkemesine götüren kişi bizzat Kılıçdaroğlu’nun ta kendisiydi. Dürüst ol dürüst, artık bu yalanların yetti ya. Kılıçdaroğlu’nun iptal başvurusunda yer verdiği başörtüsünün çağdaş demokrasiye tehdit oluşturduğu, kamu düzenini, toplum huzurunu ve beraberliği zedeleyeceği ifadeleri hem bu şahsın alnına hem de demokrasi tarihimize kara bir leke olarak kazınmıştır.

TAKTİK ADIM

“Kılıçdaroğlu’nun son teklifini de bu anlamda bir taktik adım olarak görüyorum. Aklına bir gece vakti kendisinin bez parçası dediği başörtüsü gelmiş. Moderatör çul diyor, sen de bez parçası diyorsun. Kanun teklifi diye Meclis’e sundukları metin, sorunu hem tüm boyutlarıyla kucaklamaktan, hem de arzu edilen şekilde çözmekten çok uzaktır. Kötü niyetli yorumlar eliyle yeni yasakların dayanağı haline gelebilir. Biz daha öte bir teklifle mukabele edelim. Eğer dürüstsen, samimiysen, temel bir insan hakkı olan başörtüsü meselesini ülkenin gündeminden kati şekilde çıkarmakta kararlıysan, gelin çözümü yasa değil Anayasa düzeyinde sağlayalım. Bu konumda elimizde Meclisimizin 2008’de ortaya koyduğu bir irade de mevcut. 5735 sayılı Anayasa değişikliği teklifini, kamuda çalışmayı da kapsayacak şekilde, aksi yönde düzenleme yapılamayacağı kaydıyla yeniden çıkartalım.”

GENİŞ KAPSAMLI DEĞİŞİKLİK

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a başörtüsü konusunda anayasa değişikliği çağrısının geniş yankı uyandırdığı belirtilerek, “Kılıçdaroğlu sessiz ama CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, ‘hayır’ diyeceklerini açıkladı. Nasıl değerlendirirsiniz?” sorusu üzerine Erdoğan, şöyle dedi:

“Olacağı buydu zaten, bunlar dürüst değil. Yasal düzenlemeye gerek yok çünkü şu anda zaten yasal teminat altında. Dürüstsen, samimiysen gel bu işi anayasal teminat altına alalım. Kaldı ki Anayasa’mızda bunu geniş manada teminat altına alan maddeler var. Ama bunu hak ve özgürlükler çerçevesi içinde açık, samimi; başörtüsü konusunu biz oraya oturtalım.” “Dar mı yoksa geniş kapsamlı mı anayasa teklifinden mi bahsediyoruz?” sorusuna ise Erdoğan, “Ülkenin tüm kurumlarında, bu iş en geniş anlamda yer alacak şekilde… Anayasa Komisyonu ve Adalet Komisyonu üyelerimi şu anda çalıştırıyorum. Bu teklifimizi Meclise getireceğiz. Meclise getirdikten sonra o ne yapacak? Desteklemeyecek. Ne kadar samimi olduğu her zaman olduğu gibi meydana çıkacak.” yanıtını verdi.


KILIÇDAROĞLU’DAN YANIT: SEN DESTEKLE

AYDINLIK / ANKARA

CHP Lideri Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Başörtüsü çözümünü Anayasal düzeyde sağlayalım” önerisine cevap verdi. Açıklamasında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Anayasal çözüm” önerisine değinmeyen Kılıçdaroğlu, “Başörtülü kadınların hak ve özgürlüklerine kavuşması için önerdiğimiz bu kanuni zırhı sen destekle Erdoğan” dedi. Öte yanda CHP’li Özel de, “Yeni Anayasa, yeni Meclisin işi olacak” ifadelerini kullandı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan arasında “başörtüsü”  yasası tartışması yaşanıyor. Başörtüsü konusu arkada kalan dönemde kamu ve toplum hayatında sorun olmaktan çıktı. CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu ise, seçim tarihi yaklaşırken Partisinin Grup Toplantısında başörtüsünü “yasal güvence” ye kavuşturmak için kanun teklifi vereceklerini bildirdi. Ardından, CHP önceki gün 3 maddeden oluşan kanun teklifini Meclise sundu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da, dünkü grup toplantısında, CHP ve Millet İttifakı’nda yanında yer alan partilere, “Başörtüsü çözümünü Anayasal düzeyde sağlayalım” çağrısında bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çağrısına yanıt CHP Lideri Kılıçdaroğlu ve CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel’den geldi.

‘ÖZGÜRLÜKLER KONUSUNDA DESTEĞE HAZIRIZ’

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, sosyal medya hesabında, “Önerdiğimiz bu kanuni zırhı sen destekle Erdoğan” mesajı verdi. Kılıçdaroğlu’nun yaptığı paylaşım şöyle:

“Başörtülü kadınların hak ve özgürlüklerine kavuşması için önerdiğimiz bu kanuni zırhı sen destekle Erdoğan; eğer arkasında yine kurnaz bir ajanda çıkmazsa tabii ki Alevi vatandaşlarımız dahil, hak ve özgürlükler konusunda getireceğiniz öneriye her türlü desteği vermeye hazırız. Bu kullandığın zehirli dili de artık bırak, çok çirkin bir üslubun var. Türkiye için iyi bir şey yapmaya çalışıyoruz. Senin yasakçı zihniyetine rağmen, özgürlükler getirmeye çalışıyoruz.”

‘YENİ ANAYASA YENİ MECLİSİN İŞİ OLACAK’

“Yeni Anayasa, yeni Meclisin işi olacak” diyerek Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çağrısına olumsuz yanıt veren Özel de, sosyal medya hesabında, şu değerlendirmeyi yaptı: “Meclis’e sunduğumuz kanun teklifimiz AKP’de rahatsızlık yarattı. Desteklememek için Anayasa değişikliği önerip başka değişiklikler için fırsat kolluyorlar. Her gün anayasayı çiğneyen bir anlayışla anayasa değiştirecek halimiz yok. Yeni Anayasa, yeni Meclisin işi olacak!”


ALEVİLER İÇİN MERKEZ HAZIRLIĞI

AYDINLIK/ ANKARA

Cumhurbaşkanı Erdoğan dün Alevilerle ilgili Cuma günü müjdeli bir haber vereceğini duyurdu. Hükümetin Alevilere yönelik adımlarını Kültür ve Turizm Bakanlığı bünyesinde bir daire ile ya da doğrudan Cumhurbaşkanlığına bağlı bir başkanlık kurarak sürdüreceği öğrenildi.

Aydınlık’ın edindiği bilgilere göre ilk başta Alevi-Bektaşi inanç merkezlerinin zorunlu masrafları bu merkez için oluşturulacak bütçeden karşılanacak. Sonraki adımlar ise oluşturulacak bir kurulun çalışmalarıyla atılacak. Dedelik kurumunun imamlık gibi devletten maaş alan bir yapıya büründürülmesi de öncelikli gündemlerden olacak. Böylelikle uzun yıllardır talep edilen cemevlerinin ‘ibadethane’ statüsü kazanması süreci başlayacak. Erdoğan, cuma günü İstanbul’daki Şahkulu Sultan Dergâhı’nı ziyaret ederek, oradan çevrimiçi katılacağı törenlerle 8 yeni cemevi açacak, 2’sinin de temelini atacak. (Kaynak: Aydınlık)

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.