Dolar 18,8143
Euro 20,4921
Altın 1.167,24
BİST 4.937,02
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Adana 14°C
Açık
Adana
14°C
Açık
Per 13°C
Cum 13°C
Cts 7°C
Paz 12°C

Ak Parti iktidardan vazgeçti! / Hakan Topkurulu yazdı

Ak Parti iktidardan vazgeçti! / Hakan Topkurulu yazdı
11 Eylül 2021 10:19
A+
A-

Daha önce bir iki kez daha yazılarımda ve konuşmalarımda belirtmiştim. AK Parti gerek ideolojik sorunları gerekse de sınıfsal olarak onu iktidara taşıyan sınıfların maddi çıkarları AK Parti’nin eteklerinden asıldığı için çıkış yolu bu kadar net olsa da, o çıkış yoluna yönelemiyor. Çıkış yolunun etrafında dolanıyor. Farklı, belki çıkış olabilecek, ama zor yollar deniyor. Bu yollar gelip bir yerde tıkanıyor.

***

Sn. Berat Albayrak döneminde milli refleksler bir ölçüde çalıştı. Türkiye Varlık Fonu merkezli milli projeler geliştirildi. Albayrak’ın Enerji Bakanlığı döneminde Türkiye kendi sondaj gemilerine kavuştu. Bu gemiler, özellikle Karadeniz’de başarılara imza attı. 500 milyar m3’ten fazla doğalgaz rezervi keşfedildi. Altın madenleri konusunda gelişmeler oldu. Sanayileşme, özellikle petro-kimya alanında yatırımların projeleri yapıldı. Hatta fabrika arsaları bile belirlendi. Ancak bugün AK Parti bir yıl önceki, çok programlı ve sistemli olmasa da attığı milli ekonomiyi güçlendirme adımlarından uzaklaşmaya başladığı izlenimi veriyor. Bunun en son göstergesi, bir sabah ansızın Resmi Gazete’de yayınlanıveren OVP (Orta vadeli Program). Geçen gün Ulusal Kanal’daki Büyüteç programında sunucu Can Karadut hatırlattı. “Sabah bir kalktık, OVP yayınlanmış” diyerek. Kamuoyu önünde herhangi bir sunum yapılmadan OVP’nin ortaya bırakıldığını söyledi.

***

Daha önceleri; Berat Albayrak döneminde, OVP kamuoyu önünde sunumu yapılır, tanıtılırdı. Beğenirsiniz ya da beğenmezsiniz ama yapılmak istenenler anlatılmaya çalışılırdı. Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan programla ilgili yaptığı açıklamada, bu programın zaten neden yürümeyeceğini bir cümlede özetledi: “Özel sektör öncülüğünde, dayanıklı bir büyüme için makroekonomik istikrarı daha da güçlendireceğiz.”

Bu işin özel sektör ile olmayacağını anlamak için daha ne kadar zaman kaybedeceğiz. Celal Bayar 1936 yılında İktisat Vekili olarak söylemiş “Özel sektörü beklese idik, 200 yıl daha beklememiz gerekirdi”

OVP’DE SORUNLU HEDEFLER

OVP içinde verilen rakamları incelediğimizde AK Parti’nin iktidar olmaktan vazgeçtiğini, iktidar yorgunluğunun artık had safhaya vardığını açık seçik görüyoruz.

Türkiye’nin en büyük ekonomik sorunu işsizlik. Seçimler 2023 yılında. Orta Vadeli Programda 2024 yılı işsizlik hedefi yüzde 10.9. Siz zaten Türkiye’yi kendi haline bıraksanız yaklaşık bu oranları tutturursunuz. AK Parti en tehlikeli ekonomik soruna çözüm bulamıyor. Bir önceki OVP’de, pandeminin en yakıcı olarak yaşandığı aylarda açıklanan 2023 yılı işsizlik hedefi yüzde 10.9. Bu yıl 2023 yılı için verdiğiniz işsizlik oranı hedefi yüzde 11.4. Ne oldu son bir yıl içinde. Bilmediğimiz bir kriz mi yaşandı? Hayır, bir şey yaşandığı yok. AK Parti kafasında sorunu çözemiyor. Hem ideolojik, hem de dayandıkları sınıfsal taban baskıları onların halkçı hedeflere yönlenmelerine engel oluyor.

Gelelim başka bir soruna. Cari denge sorunu; bu ekonomik sorun, Türkiye’nin başında işsizlikten sonra en büyük sorun. Bakın AK Parti ekonomi kurmayları bu işi çözemeyeceklerini nasıl anlatmışlar.

Yukarıdaki tablo, açıklanan OVP’den alınan ihracatın ithalatı karşılama oranları. Programda yer alan 4 yılda da ihracatın ithalatı karşılama oranı ortalama yüzde 82. Yani AK Parti ekonomi kurmayları diyor ki, ben ihracat yaptıkça ithalatım artacak. Bunun başka yolunu bulamıyoruz. İhracat ile ithalatın arasındaki fark 50 milyar dolar civarında hedefleniyor. Bu fark nasıl kapanacak? Turizm ile ve yazılımda da gelişecekmişiz. Daha bir ay önce PKK turizm yörelerimizde Antalya ve Muğla illerimizde ağırlıklı olmak üzere 50’den fazla ilimizde orman yaktı. Hükümet turizm etkilenmesin diye ormanları PKK’nın yaktığını sakladı. Seneye Antalya ya da İstanbul’a atılacak bir bomba turizmi olumsuz etkilemez mi? En fazla turizm geliriniz bugüne kadar 30 milyar doları biraz geçmiş. Döviz bulmak için borçlanmaya, sıcak paraya taviz vermeye devam mı? Faizleri düşürmek için, çekirdek enflasyon doğru rakamdır deyip merkez bankası başkanını zor durumda bırakmaya gerek var mı?

Eğer cari açığı sanayileşme ile kapatmaya çalışırlarsa, fincancı katırları ürkecek. İşsizlik varsın olsun, çay dağıtıp insanların gönlünü alırız. Yeter ki katırlarımız ürkmesin.

2023 seçimleri artık eli kulağında. AK Parti iktidar yorgunu. Çözüm yok, iktidar intikaları oynuyor. Ama Türkiye bekleyemez. Kendi çözümünü ve iktidarını yaratacaktır.     (Kaynak: Aydınlık Gazetesi)  

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.