Dolar 30,9908
Euro 33,4939
Altın 2.021,13
BİST 9.337,75
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Adana 19°C
Az Bulutlu
Adana
19°C
Az Bulutlu
Per 20°C
Cum 22°C
Cts 22°C
Paz 20°C

Aziz Erbek Hayalindeki Çukurova’yı Anlattı: “Topluma Yönelik Hizmetler Üretmek İstiyorum”

Aziz Erbek Hayalindeki Çukurova’yı Anlattı: “Topluma Yönelik Hizmetler Üretmek İstiyorum”
13 Aralık 2023 21:14
A+
A-

Çukurova Belediye Başkan Aday Adayı Avukat Aziz Erbek, 5 Ocak gazetesini ziyaret ederek hayalideki Çukurova’yı anlattı.

Çukurova Belediye Başkan Aday Adayı Avukat Aziz Erbek, 5 Ocak gazetesini ziyaret ederek hayalideki Çukurova’yı anlattı. Diğer ilçelere göre yeni yapılaşmanın olduğu Çukurova İlçesinde bugüne kadar yapılan belediyecilik hizmetlerini daha ileri taşımak istediğini belirten Çukurova Belediye Başkan Aday Adayı Avukat Aziz Erbek, özellikle kırsal kesimde mali gücü zayıf olan aile çocuklarının yurt ihtiyaçlarını karşılayacak mekanlar oluşturan çalışmalar yapmak istediğini, üretim – tüketim kooperatiflerinin kurulmasını sağlayarak, daha ucuz ve sağlıklı tüketim ürünlerini ilçe halkına sunmayı amaçladığını, doğru ve çağdaş kentsel dönüşüm yapan bir belediye başkanı olmak istediğini kaydetti.

İşte Çukurova Belediye Başkan Aday Adayı Avukat Aziz Erbek’in açıklamalarından öne çıkanlar:

Ben Adana’nın Meydan mahallesinde büyüdüm. Meydan mahallesi oldum olası siyasetin yoğun olduğu mahalle ve bölge. İstanbul Hukuk Fakültesi’nden mezun olduktan sonra çok genç yaşta Bülent Ecevit’in yazısıyla 1995 – 1996 yılında DSP Adana İl Başkanlığı yaptım. Müteakiben Kurultay Delegesi ve milletvekili adayı oldum. Daha sonra Adana Barosunda mesleki faaliyete geçtim. 2008 – 2012 yıllarında Adana Barosu Başkanı olarak görev yaptım. Yıllardır karşı grubun kazandığı seçimleri, daha çok CHP’li arkadaşların olduğu grup adına kazanarak baro başkanı oldum.

 İki yıllık süreçte çok yoğun zaman geçirdik. Malum davalar vardı. Ergenekon gibi Balyoz gibi. Ben o zaman hukuk ihlallerine dikkat çektim. Anayasa değişikliğinin ve referandumun yapıldığı süreçte hak ihlallerine işaret ettik, insan haklarıyla ilgili ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş felsefesiyle ilgili hukuki zeminde açıklamalar yaptık. Bayağı da dikkat çektiğimizi düşünüyorum Adana’da. Bunu yaparken bütün siyasi görüşlerle mesleki bazda eşit oranda çalıştım. Bunun sonucunda bir sonraki seçimde baro tarihinin en yüksek oyunu aldım.

2019 Yerel seçimlerinden önce 2 yıl Adana Büyükşehir Belediyesi Aday Adaylığı olarak aktif parti çalışmalarında bulundum. Bugün gelinen noktada Çukurova Belediyesi’nin aday adayı oldum.

NEDEN ÇUKUROVA BELEDİYESİ? 

Nedenini tek cümleyle izah etmek gerekiyor. Ben Çukurova doğumluyum. Esasen Çukurova Karahan Mahallesi nüfusuna kayıtlıyım ve üç yüz elli yıldır orada yaşadığımız söyleniyor atalarımızın. Atalarımız Türkmen aşireti olarak gelmişler  buraya yerleşmişler.  Çukurova’nın manevi anlamda bende yerinin özel olması nedeniyle oraya hizmet etmek istiyorum.

BELEDİYE HİZMETLERİNİN HERKESE EŞİT, ADİL DAĞILIMINI YAPMAK İSTİYORUM

Belediyelerde sabah kişinin evinden çıkmasıyla başlar hizmet. Bütün o sokak, kaldırım, yol, her neyse meydan, park. Belediyelerin görevine teslim edilmiş bir alan. Ben bu alanı hukuki boyutta iyi kavradığımı düşünüyorum. Özümsediğimi düşünüyorum. Belde halkının temel çıkarlarından başlayarak bütün ihtiyaçlarıyla ilgili belediye hizmetlerini herkese eşit, adil dağılımını yapmak istiyorum.

ÖLÇÜMÜZ AVRUPA STANDARDINDA YERELE UYGULANAN BELEDİYECİLİK ÖRNEĞİ OLMALI

Çukurova özelinde Adana’nın diğer ilçelerine göre gelişmekte olan yeni bir ilçesi. Bu ilçe doğru belediyecilik ilçeleriyle ve esasen Avrupa’da bugüne kadar uygulanagelen modellerle Çukurova’yı Türkiye’nin en nezih, en yaşanabilir en güzel ilçesi haline getirebiliriz. Bu fırsat var. Aslında belediyeler, belediye başkanları Amerika’yı keşfetmeyecek. Avrupa’da bu işin nasıl yapılması gerektiği konulmuş ortaya. Bunu kolaylıkla görebiliyoruz. Sadece ölçümüz Avrupa standardında yerele uygulanan belediye olduğunda dahi Çukurovalı Adanalı son derece yaşanabilir yeşil alanlarla donatılmış, yeşil alanlara tecavüz edilmemiş belediye kaynaklarının doğru yerlerde kullanıldığı bir hizmet görecektir bizim yönetimimizde.

VERİMLİ VE ÇALIŞKAN BELEDİYE

Benim siyasette arzu ettiğim, hayal ettiğim ve uygulamak istediğim zihniyet Sayın Bülent Ecevit’in hakkaniyetli, dürüst anlayışıyla Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün tarif ettiği çalışkan adam olmak.

ŞAHSİ BEKLENTİLER DEĞİL, KAMUSAL ÇIKARLARIN ESAS OLDUĞU BİR KAMU YÖNETİMİ

Avrupa’da ne varsa Türkiye’de de var aslında mevzuat olarak. Belediyelerin yönetimiyle iskana ilişkin yapılaşmalarda yapılaşmaların yasal statüsünde bir eksiklik yok. Uygulamada eksiklik var, kontrolde eksiklik var, ruhsatlandırmada eksiklik var. Eğer mevzuata doğru düzgün uyulsa bir tane bina çatlamaz bile. Yasalarımız uygun ama yasalara uyacak insanların zihniyetinde bir arıza var. Bina yapılırken temelden başlayarak her aşamada yapı denetim şirketlerinin denetim zorunluluğu var, belediyenin denetim hakkı var. Eğer bu standartlara uyulsa bir tane binada çatlak olmaz. Maalesef uyulmuyor, maalesef kamu yönetiminde şahsi beklentiler kamu beklentilerinin önüne geçiyor. Biz şahsi beklentiler değil, kamusal çıkarların esas olduğu bir kamu yönetimi olmasını sağlamak istiyoruz. Bunun için esasen adayım.

AMACIM DOĞRU BELEDİYECİLİĞİN NASIL YAPILMASI GEREKTİĞİNİ GÖSTERMEK

Benim maddi anlamda veya başka anlamda hiçbir beklentim yok. Amacım doğru belediyeciliğin nasıl yapılması gerektiğini gösteren örneklerden bir tanesi olmak. Türkiye’de doğru belediyeciliği uygulayan iyi yerler var. Biz Çukurova’yı tüm Türkiye’nin özenle hayranlıkla baktığı bir ilçe haline getirebiliriz.

PARTİM GÖREV VERİR HALK TAKDİR EDERSE

İlçenin sorunlarına vakıf olan ilçenin bir vatandaşı olarak bana bu görevi öncelikle partimiz adaylık görevini verirse, sonra da ilçe halkı, ilçe seçmeni ve vatandaşlar, arkadaşlar bize bu görevi verdiğinde hiç hayal olmadan Avrupa standardında bir ilçeyi yaşayacağız.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.