Dolar 32,8221
Euro 35,1421
Altın 2.449,46
BİST 10.771,36
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Adana 33°C
Az Bulutlu
Adana
33°C
Az Bulutlu
Paz 34°C
Pts 34°C
Sal 34°C
Çar 34°C

Doğu Perinçek: Ucuz Elektrik ve Güvenlik İçin Kamulaştırma

Doğu Perinçek: Ucuz Elektrik ve Güvenlik İçin Kamulaştırma
8 Şubat 2022 22:05
A+
A-

Elektrik başta olmak üzere enerjideki yüksek zamların üreticilerin belini büktüğünü belirten Perinçek, özel şirketlerin devletten aldığı elektriği aşırı kârla sattığına dikkat çekti. Perinçek, ‘Üreticilerin Millî Hükümeti, özel elektrik ve doğal gaz dağıtım şirketlerini kamulaştıracaktır.’ dedi

İstanbul İl Merkezi’nde Genel Başkan Yardımcısı Utku Reyhan ve Ekonomi Siyasetleri Bürosu Başkanı Hakan Topkurulu ile birlikte basın toplantısı düzenleyen Vatan Partisi lideri Doğu Perinçek, Partisinin elektrik zamlarına çözümünü açıkladı. Perinçek özetle şunları söyledi:

“Elektrik başta olmak üzere enerji fiyatlarına gelen yüksek zamlar, halkımızın, esnafımızın, çiftçimizin, sanayicimizin, bütün üreticilerimizin belini bükmüş, üretim şevkini kırmıştır. Ağırlaşan enerji krizinin faturası halkın omuzlarına yüklenemez!

ELEKTRİK ÜRETİM VE DAĞITIMINDA ÖZEL ÇIKARA SON

“Devlete ait elektrik dağıtım şirketleri özelleştirildi. Sonuçlarını yaşıyoruz. Özel çıkar, halkın çıkarının tepesine bindi.

Özel şirketler, devletten aldığı elektriği aşırı kârla satıyor. Hükümet, halkı değil, özel şirketlerin çıkarını destekliyor.

TEK ÇÖZÜM KAMULAŞTIRMA

“Enerji dağıtımı kamu hizmetidir!

Dahası, enerjide halkçı çözüm ülke güvenliği için şarttır.

Enerji, kâr amacıyla değil, toprağın ekilmesi, sanayi çarkının çevrilmesi, çarşılarımızın şenlenmesi, halkımızın ihtiyaçlarının karşılanması ve toplumda huzurun sağlanması için ucuza verilmelidir.

Kamu eliyle yenilenebilir ve ucuz enerji üreten modellere geçilmelidir. Nükleer enerji üretiminin geliştirilmesi Türkiye’nin geleceği açısından şarttır.

Vatan Partisi’nin merkezinde olacağı Üreticilerin Millî Hükümeti, özel elektrik ve doğalgaz dağıtım şirketlerini kamulaştıracaktır.

Cumhurbaşkanımız Sayın Erdoğan yönetimindeki hükümetimize öneriyoruz: Üretim ve güvenlik için kamulaştırmaya bir an önce gidelim ve halka ucuz elektrik verelim.

UCUZ ENERJİ İÇİN KOMŞULARLA İŞBİRLİĞİ

“Dünyada yükselen enerji krizini komşularımızla işbirliği yoluyla aşabiliriz.

Rusya, Azerbaycan, İran, Irak, Cezayir ve Katar gibi enerji güvenliğimizi sağladığımız ülkelerle işbirliği yaparak ucuz doğalgaz, ucuz mazot, ucuz elektrik sağlayabiliriz. Vatan Partisi bu amaçla ilgili devletlerle görüşmektedir. Olumlu sonuçlar almak için şartlar uygundur. Yeter ki Hükümetimiz ABD’nin ülkemize ve bölgemize yönelttiği tehditlere karşı dostlarımıza güven versin.

HALKIN TÜRK BAYRAĞI ALTINDA HAKLI EYLEMLERİNİN BAŞARISI İÇİN SORUMLULUK ÜSTLENİYORUZ

“Üreticilerin ucuz elektrik talebiyle yaptığı kitlesel eylemler haklıdır. Bu eylemleri bölücü amaçlarla ve ABD’nin kaos planlarına hizmet için saptırma girişimlerine halkımız fırsat vermeyecektir. Vatan Partisi olarak bu eylemlerin başarısı için, üstümüze düşen görevlerin bilincindeyiz.

Elektrik dağıtımı kamulaştırılsın!

Ucuz elektrik verilsin!

Zamlar geri çekilsin!”

MÜLKİYET İLİŞKİLERİNE DOKUNMADAN ÜRETİM DEVRİMİ BAŞARILAMAZ

Perinçek, açıklamanın ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Bir gazetecinin “Kamulaştımanın halka maliyeti olmayacak mı?” sorusuna Perinçek şu yanıtı verdi: “Halka maliyeti değil, faydası olacak. Enerji, temel ve stratejik bir alan. Kamu eliyle yapılması gerekir. Özel sektör eliyle işletilmesi hem devlete hem halka ağır maliyetler yükledi. Devrimci olmak zorundayız. Başka türlü çözülmez. Mülkiyet ilişkilerine dokunmadan Üretim Devrimi başarıya ulaşmaz. Kamulaştırmada cesur olacağız. Bunlar zaten özel şirketlere düşük bedellerle neredeyse peşkeş çekildi. Atatürk, 2 Şubat 1937 Anayasa değişikliğiyle toprak reformunu kolaylaştıran ve hazineye yük getirmeyen yöntemler getirdi. O devrimciliğe ve cesarete ihtiyaç var. Hükümet partisi içinden ve tabanından da ciddi tepkiler geliyor. Mevcut sistemden vaz geçilmezse ABD’nin kaos planı için zemin oluşur. Bankalar için de aynısı geçerli. Özel bankalar yüzde 90 kâr etmiş, kamu bankaları yüzde 0,2. Böyle bir uçurum olur mu? Halkın emeği, tefeci faizine gidiyor. Özel kâr tabii olacak. Ama bir sınırı var. O sınır, kamu menfaati olacak.”

KARGAŞA ÇIKARMAK İSTEYENLER ELEKTRİK MESELESİNİ KULLANIYOR

Perinçek, “Enerji ile güvenlik arasındaki bağ nedir?” ve “Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’ın ‘faturalarda yeni düzenleme yapılacak’ açıklamasını nasıl değerlendiriyorsunuz?” sorularına şu yanıtları verdi: “Enerji ve güvenlik iç içe. ABD Türkiye’ye şiddet dayatıyor. Her yanımız ABD üsleriyle dolu. Askeri yığınak yapılıyor. Namluları çevirmiş. Rand Corporation raporunda iç kargaşa planları yer alıyor. Şimdi o kargaşa yaratmak isteyen güçler, elektrik meselesini kullanmak istiyor. Vatan Partisi bunu gördü. Öncü Parti olduğu için, bu bozgunculuğa karşı eylemlerin başına geçecek ve halkın haklı taleplerinin sesi olacak. Hükümet bu talebe karşılık vermeli. Sayın Kalın’ın açıklamaları umut verici. Vatandaşın beklentisi kamulaştırma ve son zamların geri alınması.”

21 ŞİRKET OLMASI MALİYETİ YÜKSELTİYOR DEVLET TEKELİ TEK ÇÖZÜM

Bir gazetecinin “üretim, iletim ve dağıtımda devlet nasıl bir rol oynamalı” sorusuna Perinçek şu yanıtı verdi: “Üretimdeki payı azalsa da hala en büyük güç devlet. İletim de devlet. Ama dağıtım ve pazarlama özel. Bu büyük bir çelişki. Üretim, iletim ve dağıtım, tekel olarak devlet çatısı altında örgütlenmeli. Bunların ayrı olması, her aşamada ayrı kâr beklentisi demek. 21 özel dağıtım şirketi, verimi düşürdüğü gibi, maliyetleri de artırıyor. Devlet tekeli, maliyetleri de düşürür, tasarruf da sağlar, hizmet kalitesi ve verimi de artırır. Bakın vatandaş sorunu doğru tespit ediyor. Doğubeyazıt’tan Milas’a her yerde eylemler dağıtım şirketlerinin kapısında yapılıyor. Kamulaştırma talebi dillendiriliyor. Vatandaş ucuz elektrik ile kamulaştırma arasındaki bağı biliyor. Önümüzdeki seçimlerin sonucunu da bu belirleyecek.”

VATAN PARTİSİ BURSA İL BAŞKANI: FATURALARDA ACİLEN İNDİRİME GİDİLMELİ 

Vatan Partisi Bursa İl Başkanı Hacı Bektaş Aykut, yaptığı açıklamada, elektrik başta olmak üzere enerji fiyatlarına gelen zamların, halkın belini büktüğünü belirterek, “Esnafımız, elektrik kapatarak, çare bulmaya ya da faturalarını camlara asarak çaresizliğini dile getirir duruma gelmiştir” dedi. Yükselen elektrik faturalarının, Türkiye’nin üretimine darbe vurduğunu ifade eden Bektaş, krizin faturasının halkın omuzlarına yüklenemeyeceğini söyledi. Vatan Partisi İl Başkanı, çözüm önerilerini şöyle açıkladı: “Enerji Dağıtım şirketleri kamulaştırılmalıdır. Özel şirketler Devletimizden aldığı elektriği yüzde 170 kârla satmaktadır. Bu uygulamayla halkımız değil özel şirketlerin çıkarları desteklenmektedir. Bölgelerinde tekelleşen 21 özel şirkete müdahale etmeden, enflasyonla mücadele olanağı da yoktur. Elektrik üretimi, iletimi ve dağıtımı kamu eliyle yapılmalıdır. Üretim ve güvenlik için kamulaştırmaya bir an önce gidilmeli ve halka ucuz elektrik verilmelidir.”

Aykut, acil o­­­­­­­larak tarifelerde indirime gidilmesi çağrısı da yaptı.

UCUZ ELEKTRİK PLATFORMLARI OLUŞTURACAĞIZ

Toplantıda bir gazetecinin HDP’nin elektrik protestolarına çağrı yaptığını hatırlatması üzerine Perinçek şu değerlendirmede bulundu: “HDP’ye oy verenler bizim vatandaşımız. Onlara güveniyoruz. HDP’yi yönetenler ise PKK denetiminde. Onların ucuz elektrik diye bir derdi yok. Tersine hoşnutsuzluğu fırsat olarak görüyorlar. Haklı eylemlere sızmaya çalışıyorlar. Ama halk onlarla birlikte olmayacak. İşi elektrik meselesinden çıkarıp ‘Artık Yeter’ isimli platformlara taşıyorlar. Dertleri hükümeti devirmek. Hükümet zamları geri alsın ve kamulaştırma adımlarını ilan etsin, bu plan bozulur. Onlar taş atmak, cam çerçeve indirmek derdinde. Buna Hakkârili de Edirneli de izin vermez. Vatan Partisi görevi üstlendi. İmza masaları açacağız, pankartlar asacağız, bildiriler dağıtacağız. Sendika ve meslek örgütleriyle birlikte ‘Ucuz Elektrik Platformları’ oluşturacağız.” (Kaynak: Aydınlık)

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.