Dolar 32,2388
Euro 34,9794
Altın 2.420,87
BİST 10.676,65
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Adana 26°C
Hafif Yağmurlu
Adana
26°C
Hafif Yağmurlu
Cts 27°C
Paz 28°C
Pts 30°C
Sal 29°C

Görev Holding Rusya’da anlaşma imzaladı

Görev Holding Rusya’da anlaşma imzaladı
8 Eylül 2022 12:14
A+
A-

Görev Holding, Rusya’ya bağlı Karelya Cumhuriyeti Başkanı Parfençikov ile işbirliği anlaşması imzaladı. Yönetim Kurulu Başkanı Tugay Şen ve Parfençikov, iki ülke arasında altın fırsat olduğunu söyledi

Tugay Şen başkanlığındaki Görev Holding heyeti, 2-3 Eylül günlerinde Rusya Federasyonu’na bağlı Karelya Cumhuriyeti Başkanı Artur Olegovich Parfençikov’un davetlisi olarak Karelya’nın başkenti Petrozavodsk’u ziyaret etti.

Programdaki ilk toplantı, Görev Holding ile Karelya Cumhuriyeti Ekonomi Bakanlığı arasında yapıldı. Karelya Ekonomik Kalkınma ve Sanayi Bakanı Oleg Yermolayev ve yardımcıları, Görev Holding’e Karelya’daki ticari olanakları ve yatırım olanaklarını anlattılar.

Ardından Karelya’da üretim yapan yangın söndürme robotikleri tesisi, daha sonra orman ürünleri sektöründe faaliyet yürüten iki büyük fabrika ziyaret edildi. Ağaç işleme, Karelya’nın en büyük sektörlerinden biri. Yüzde 80’i orman olan Karelya, bu alanda Rusya iç pazarının ihtiyacını karşıladığı gibi, önemli bir ihracatçı durumunda.

İlk olarak Kalevala Ahşap İşleme Fabrikası’nda incelemelerde bulunuldu. Şirket yöneticileriyle toplantı yapıldı. Ardından Rus Orman İttifakı adlı şirketin tesisi gezildi ve yöneticileriyle görüşüldü. Karelya’daki üreticilerin bugüne kadar Türkiye’ye ihracat yapmadıkları öğrenildi. Türkiye’nin ihtiyaçlarını esas alan bir işbirliğine gidilmesinde anlaşıldı.

Heyetler arası toplantıda Karelya Cumhuriyeti Başkanı Parfençikov, yardımcıları ve bakanlar.

TARIM BAKANI’NIN ÖNERİSİ

Ardından Görev Holding heyeti, Karelya Cumhuriyeti Tarım Bakanı ile bir görüşme yaptı. Bakan, balıkçılık sektörünün ihtiyaç duyduğu ürünlerin tedarikinde işbirliği önerisinde bulundu. Tugay Şen de bu konuda ziyaret öncesinde gerekli görüşmeleri yaptıklarını; Karelya’nın bu alanda ihtiyaç duyduğu ürünlerin tamamını Türkiye’den karşılamaya hazır olduklarını belirtti. Görüşmede balıkçılık sektörüne dair Karelya’daki yatırım olanakları da ele alındı. Görev Holding heyeti, birinci gün akşamı, Karelya Cumhuriyeti Hükümeti tarafından akşam yemeğinde ağırlandı.

‘BİR YILDA TİCARETİ 12 KAT ARTIRDIK’

3 Eylül Cumartesi günü, Karelya Cumhuriyeti Başkanlık Binası’nda bir toplantı ve imza töreni düzenlendi. Heyetler arası toplantıda, Karelya tarafına Karelya Cumhuriyeti Başkanı A. O. Parfençikov başkanlık etti. Başkan Parfençikov, açış konuşmasına “Rusya’nın kuzeybatı incisi Karelya’ya hoşgeldiniz. Davetimize kısa sürede icabet ederek, Cumhuriyetimizi ziyaret ettiğiniz için teşekkür ederiz ” diyerek başladı.

Karelya Başkanı, son bir yılda Karelya’nın Türkiye ile dış ticaret ilişkisinin 12 kat arttığını ve Türkiye’nin yüzde 16 payla ikinci dış ticaret ortağı haline geldiğini belirtti. Parfençikov, Görev Holding ile imzalanan işbirliği anlaşmasının sonucunda bugünkü durumun, çok daha iyi bir noktaya ulaşacağına emin olduklarını belirtti.

Karelya Ekonomik Kalkınma ve Sanayi Bakanı ve yardımcıları ile toplantı.

İŞBİRLİĞİ OLANAKLARI

Parfençikov, Görev Holding sayesinde Türkiye ile Karelya arasında işbirliği yapılabilecek alanları şöyle sıraladı:

Orman ürünleri ve ahşap işleme alanında işbirliği,

“Dünyaca ünlü Karelya taşının (granitinin) işlemeciliği ve ticareti konusunda işbirliği,

Balıkçılık alanında Karelya’nın ihtiyaç duyduğu hammaddelerin tedarikinde, balık ihracatı ve üretiminde işbirliği,

“Orman meyvelerinin işlenmesi ve ticaretinde işbirliği,

Türkiye’den Karelya’ya özel turistik turların düzenlenmesinde işbirliği,

“Türkiye ve Karelya arasında kültürel alanda işbirliği. Sanat etkinlikleri, öğrenci değişimi vb.”

Karelya Cumhuriyeti Başkanı, Rusya’ya uygulanan haksız yaptırımlardan dolayı lojistik zincirlerinin bozulduğunu, yeni lojistik ağları geliştirme konusunda işbirliğinde bulunmak istediklerini belirtti.

‘BURADAN ORMAN ÜRÜNLERİ TÜRKİYE’DEN İLAÇ…’

Toplantıda ikinci konuşmayı Görev Holding YK Başkanı Tugay Şen yaptı. Şen konuşmasına, “Türkiye ve Rusya arasında merkezi düzeyde gelişen ilişkilerin lokal bir örneğini yaratmak adına ilk adımı atan ve bizi Karelya’ya davet eden Sayın Başkan’a teşekkür ve tebriklerimizi sunarız.” diyerek başladı. Şen, orman ürünleri konusunda işbirliğinin ilk adımlarının atılmaya başlandığını, bu alanda Türkiye’nin Karelya’dan ithalatını başlatacaklarını belirtti ve şöyle devam etti: “Balıkçılıkta Karelya’nın hammadde ihtiyacını Türkiye’den karşılamaya hazırız, Karelya’nın balık ihracatında da ortak girişimler yapabiliriz. İlaç ve medikal ürünler konusunda, Karelya’nın yaptırımlar sonrası acil ihtiyaç duyduğu ilaç ve ürünleri Türkiye’den karşılayacağız.

Karelya’ya özel turlar düzenleme konusunu ele alacaklarını belirten Şen, kültürel alandaki işbirliğini de başlatmak için girişimlerde bulunacaklarını ifade etti.

Tugay Şen konuşmasında “Rusya’ya uygulanan haksız yaptırımlar sonucunda Türkiye-Rusya ilişkilerinin gerilemediğini, tam tersine bu durumu bir altın fırsat olarak değerlendirdiklerini” belirtti. Şen, “Dünyaya Batı’dan değil Avrasya’dan baktığımız için, bu ortamda Türkiye ve Rusya ilişkilerinin daha da gelişeceğini biliyoruz. Esas kendisine yaptırım uygulayan, ABD’nin kuyruğuna takılan Avrupa ülkeleri olmuştur.” dedi.

Heyet, Kalevala Ahşap İşleme Fabrikasını gezdi.

‘ALTIN FIRSAT TOPLANTISI DÜZENLEMEYE HAZIRIZ’

Şen, 2023 yılının ilk yarısında İstanbul’da Karelya Cumhuriyeti yöneticilerinin ve firmalarının katılacağı bir Altın Fırsat toplantısı düzenlemeyi önerdi.

Karelya Başkanı da cevabi konuşmasında Türkiye ile Rusya’nın başta ticari olmak üzere ikili ilişkileri açısından bir altın fırsat döneminin yaşandığına kesinlikle katıldığını belirtti. Türkiye’de bir Altın Fırsat toplantısının düzenlenmesine hazır olduklarını ifade etti.

Ardından imza törenine geçildi. Karelya Cumhuriyeti Başkanı Parfençikov ve Görev Holding YK Başkanı Tugay Şen, basının huzurunda işbirliği anlaşmasını imzaladılar. Taraflar şu alanlarda ortak çalışma üzerine anlaştılar:

Orman sanayi sektörü, madencilik sektörü, inşaat, ulaşım, lojistik, tıp, yabani bitki ve bunların işlenmesinden elde edilen ürünlerin yanı sıra Karelya Cumhuriyeti balıkçılık sektörünün ürünlerinin Türkiye Cumhuriyeti pazarına tedariki de dahil olmak üzere tarımsal sanayi sektörü, turizm ve kültür.”

İmza töreninin ardından Parfençikov ve Şen, basın mensuplarının sorularını yanıtladılar. Görev Holding heyeti, günün ikinci durağında granit işleme tesislerinin bulunduğu teknoparkı inceledi. Teknopark yöneticilerinden bilgi aldı. Tugay Şen ve Karelya Ekonomi Bakanı Karelya Ekonomik Kalkınma ve Sanayi Bakanı OlegYermolayev, burada Karelya medyasının sorularını yanıtladılar. Şen, basın mensuplarına hitaben “Finlandiya sınırındaki Karelya’dan önemli bir mesaj veriyoruz. İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya dahil olması, sadece Rusya’nın değil, Türkiye’nin de çıkarlarına aykırıdır. Türk milleti, NATO’nun genişlemesinden yana değildir ve en büyük düşman olarak ABD’yi görmektedir.” dedi.

Karelya gezisinin son programı olarak, Baranov Cumhuriyet Hastanesi ziyaret edildi. Karelya’nın merkez hastanesi olan bu hastanede incelemelerde bulunuldu. Ardından Karelya Sağlık Bakanlığı yetkilileriyle, Karelya’nın ihtiyaç duyduğu ilaç ve medikal ürünlerin Türkiye’den karşılanması hakkında bir toplantı yapıldı. 

Tugay Şen konuşmasında ‘Rusya’ya uygulanan haksız yaptırımlar sonucunda Türkiye-Rusya ilişkilerinin gerilemediğini, tam tersine bu durumu bir altın fırsat olarak değerlendirdiklerini’ belirtti. Şen, ‘Dünyaya Batı’dan değil Avrasya’dan baktığımız için, bu ortamda Türkiye ve Rusya ilişkilerinin daha da gelişeceğini biliyoruz. Esas kendisine yaptırım uygulayan, ABD’nin kuyruğuna takılan Avrupa ülkeleri olmuştur’ dedi.

ORMANLAR, GÖLLER VE NEHİRLER ÜLKESİ

Rusya’nın kuzeybatısında ve Finlandiya sınırında yer alan Karelya Cumhuriyeti, geleneklerin ve modern yaşamın bir arada bulunduğu bir bölge. “Rusya’nın kuzeybatı incisi” olarak tanınıyor. Nüfusu yaklaşık 750 bin. Karelya, zengin kültürünün yanı sıra doğal güzellikleriyle de öne çıkıyor. El işçiliğinin ve dokumacılığın yaygın olduğu bölgenin kendine has motifleri, yöresel kıyafetlere ve evlerde kullanılan çeşitli kumaşların üzerine ustalıkla işleniyor. Ahşap ve geleneksel evleri de kültürel bir miras olarak önemli yer tutuyor. Topraklarının yaklaşık yüzde 85’i ormanlarla kaplı olan Karelya Cumhuriyeti’ nde ayrıca irili ufaklı 60 bin göl bulunuyor. Avrupa’nın en büyük iki gölü de bu bölgede. Çok sayıda akarsuyun da bulunduğu Karelya, “Göller ve Nehirler Ülkesi” olarak ta adlandırılıyor.  Dünyanın sadece kuzey kutup bölgesinde gözlenebilen “Kuzey Işıkları” ve “Beyaz Geceler”in yaşandığı bölgenin bu özellikleri ekonomisine de yansıyor. Kereste ihracatı, balıkçılık ve turizm, Karelya Cumhuriyeti’ nin en önemli ekonomik faaliyetleri.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.