Dolar 32,5410
Euro 35,0695
Altın 2.444,09
BİST 10.471,32
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Adana 34°C
Açık
Adana
34°C
Açık
Cum 33°C
Cts 33°C
Paz 34°C
Pts 34°C

Kimyasal tertibe yargı el koydu

Kimyasal tertibe yargı el koydu
27 Ekim 2022 11:18
A+
A-

Mehmetçiğe yönelik kimyasal silah iftirasını atan TTB Başkanı Şebnem Korur Fincancı gözaltına alındı. Fincancı’nın ‘Batı’ya müdahale çağrısı’ olarak yorumlanan açıklaması sonrası harekete geçen Türk yargısı, tertibe izin vermedi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında Türk Tabipleri Birliği (TTB) Başkanı Şebnem Korur Fincancı gözaltına alındı. Türk Silahlı Kuvvetlerine yönelik kimyasal silah iftirasını ortaya atan Fincancı için savcılık, TTB Merkez Konseyi Başkanlığı görevine son verilmesi için nöbetçi asliye hukuk mahkemesine de başvurdu. Fincancı’nın “kimyasal silah” açıklamasının, daha önce Irak ve Suriye’de olduğu gibi, Türkiye’ye müdahale edilmesi için Batı’ya çağrı olduğu yorumları yapılmıştı.

TTB Başkanı Fincancı, “terör örgütü propagandası yapmak” suçundan gözaltına alındı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığından yapılan açıklamada, Fincancı’nın, 20 Ekim’de PKK/YPG silahlı terör örgütünün sözde yayın organına yaptığı açıklamalar nedeniyle Terör Suçları Soruşturma Bürosunca başlatılan soruşturma kapsamında, 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu’nun 7/2 maddesi gereğince “terör örgütü propagandası yapmak” suçundan gözaltına alındığı belirtildi.

Açıklamada, “Ayrıca Cumhuriyet başsavcılığımızca adı geçen şüphelinin halen devam ettirdiği Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi Başkanlığı görevine, 6023 sayılı Türk Tabipleri Birliği Kanunu’nun ‘Amaçları dışında faaliyet gösteren Türk Tabipleri Birliğinin merkez ve tabip odalarındaki sorumlu organlarının görevlerine son verilmesine ve yerlerine yenilerinin seçilmesine, Sağlık Bakanlığının veya bulundukları yer Cumhuriyet başsavcılığının istemi üzerine’ şeklindeki Ek 2. maddesinin 2. fıkrası gereğince son verilmesine, aynı maddenin 3. fıkrasında düzenlenen usulle yerine yeni merkez konseyi başkanı seçilmesine karar verilmesi için nöbetçi asliye hukuk mahkemesi nezdinde talepte bulunulmuştur.” ifadelerine yer verildi.

‘KİMYASAL SİLAH’ AMERİKA’YA GEREKÇE

Fincancı’nın gözaltına alınmasına ilişkin Aydınlık’a değerlendirmede bulunan Cumhuriyetçi Hekimler İkinci Başkanı Dr. Hikmet Çevik, kimyasal silah yalanının Amerika’nın saldırması için gerekçe olduğunu ve bunda Fincancı’nın rol aldığını vurguladı. Çevik konuşmasında şunları kaydetti:

“Şebnem Korur Fincancı daha önce de birçok kez açıklama yapmıştı. Ancak yasal bir girişimde bulunulmamıştı hakkında. Daha sonra TSK‘nın kimyasal silah kullandığı iddiasını dile getirdi. Bunu Beyaz Baretlilerin sözcüsü olarak söyledi. Amerika saldırmaya hazırlanırken önce bunun gerekçesini hazırlar. Şebnem Korur Fincancı da burada rol aldı. Amerika zaten karar vermişti, sadece gerekçe yaratmaya çalışıyor. Kimyasal silah var denilen yere Amerika saldırır. Irak’ta kimyasal silah iddiası var dediler ve Irak’a girip orayı yaktılar. Suriye’de de son anda önlendi. Bizim de karşı karşıya olduğumuz durum bu. Hükümet burada sorunu doğru kavradı. Aldığı tutum da doğru. Sorumlu davranarak görevini yerine getirdi. Fincancı’nın görevden alınması hükümetin savaş tertibine karşı kararlılığını gösteriyor. Bu kararlılığı destekliyoruz.”

‘BATI’YA DAVET’

Aydınlık’a 24 Ekim’de açıklama yapan Vatan Partisi Genel Başkan Yardımcısı Avukat Nusret Senem, PKK’nın kimyasal silah iftirasını Batı’nın Türkiye’ye müdahale etmesi için ortaya attığını belirtmişti. Senem, kimyasal silah iftirasının TSK’nın köşeye sıkıştırdığı PKK’yı kurtarmak için Batı’ya çağrı niteliğinde olduğunu vurgulayarak “PKK sıkıştığı için dışarıya mesaj veriyorlar. Batı’ya diyorlar ki ‘Türkiye’ye müdahale edin, aynı Beyaz Baretliler gibi provokasyon yaparak bizim ezilmemizi önleyin’. O yüzden TTB’nin tavrını yadırgamamak lazım. Bu örgütün bir an önce bunlardan temizlenmesi lazım. Yaptıkları suçtur. Yabancıları davet etmişlerdir.” demişti. 15 Temmuz Gazisi Emekli Emniyet Müdürü Fatih Eryılmaz ise “2005’te FETÖ ‘Mehmetçikleri Ergenekoncu subaylar öldürüyor’ diyerek Türk Silahlı Kuvvetlerine karşı dış destekli iç operasyonun alt yapısı döşenmiş kendi kadroları yerleştirilmişti. Şimdi atılan kimyasal iddiası 15 Temmuz sonrası gelen kadrolara karşı bir dış operasyonun altyapısıdır.” yorumunu yapmıştı.

Altılı masa partilerinden Fincancı çıkışı

ŞEBNEM KORUR FİNCANCI’NIN SUÇLARI

HABER MERKEZİ

Mehmetçiğe yönelik kimyasal silah iftirası nedeniyle gözaltına alınan Türk Tabipleri Birliği (TTB) Başkanı Şebnem Korur Fincancı’nın dosyası hayli kabarık. Türk ordusunu alenen aşağılamak suçundan hakkında soruşturma başlatılan Fincancı’nın geçmişinde yok yok. Geçmişinde terör örgütünün yayın organında genel yayın yönetmenliğinden PKK’nın yan kolunda yöneticiliğe kadar pek çok faaliyeti bulunan Financı’nın suçlarını derledik.

10 maddede Şebnem Korur Fincancı’nın suçları:

1) TSK’YA İFTİRA

20 Ekim 2022 tarihinde Medya Haber TV’de katıldığı programda, Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) kimyasal silah kullandığı yalanını ortaya attı. Fincancı, daha sonra Almanya’da bir etkinlikte TSK’nın kimyasal silah kullanıp kullanmadığını sorduğunu ve bunun araştırılması gerektiğini söyleyerek sözlerinin arkasında olduğunu belirtti.

2) PKK’NIN YAN KOLUNDA YÖNETİCİ

Fincancı, PKK’nın siyasi uzantısı HDP’nin yan kolu olan Halkların Demokratik Kongresi’nin (HDK) Genel Meclis Üyeliği görevini de yürütüyor. HDK’nın resmi internet sitesinde hala Genel Meclis Üyeleri arasında Fincancı’yla birlikte Saruhan Oluç, Sırrı Süreyya Önder, Ufuk Uras, Akın Birdal, Garo Paylan, Leevnt Tüzel gibi isimler de yer alıyor.

3) FETÖ KANALINDA FETÖ’CÜ SAVUNDU

Fincancı, Ocak 2021’de firari FETÖ’cü Erkam Tufan Aytav’ın Youtube kanalına konuk olarak koronavirüsle mücadele eden Sağlık Bakanlığı’nı hedef aldı. Fincancı ayrıca, Temmuz 2021’de FETÖ’cü Aytav’ın kanalında FETÖ’nün Orta Asya Sorumlusu Orhan İnandı’yı savunmaya da çalıştı. Orhan İnandı’nın gözaltı fotoğraflarında bir elin diğer elinden büyük olduğunu iddia eden Fincancı, bu tür durumları “pozisyonel işkencelerde, askı işkencelerinde” gördüklerini söyledi. Fincancı “İlk bakışta gördüğümüz, sanki bir güç kaybı varmış gibi ve o bölgeye travma söz konusu olmuş gibi, bu da pozisyonel işkencelerde gördüğümüz tablolar” ifadelerini kullandı.

4) PKK KANALINDA HDP’LİLERE SAHİP ÇIKTI

Fincancı, 11 Aralık 2019’da Türkiye İnsan Hakları Vakfı Başkanı iken PKK’nın yayın organı ANF’ye konuştu. Fincancı burada PKK’yla ilişkileri tespit edilen HDP’li belediye başkanlarına sahip çıktı.

5) PKK’NIN YAYIN ORGANINDA GENEL YAYIN YÖNETMENİ

Fincancı, 20 Haziran 2016’da Özgür Gündem’in geçici olarak genel yayın yönetmenliğini yaptı.

Gazete, 16 Ağustos 2016’da “terör örgütü PKK’nın propagandasını yaparak, örgütün yayın organı gibi hareket ettiği” gerekçesi ile geçici olarak kapatıldı. 29 Ekim 2016’da çıkarılan kanun hükmünde kararname ile kapatılmasına karar verildi.

6) ERGENEKON KUMPASINA MÜDAHİL OLDU

Fincancı, Ergenekon kumpas davasına da müdahil olmuş ve FETÖ’nün Zaman Gazetesine verdiği demeçte, “Ergenekon’da bugün de olsa müdahil olurum” demişti. Fincancı daha sonra Ergenekon kumpasıyla ilgili, içine herkesin konularak ve adli yargılama hakkı ihlal edilerek karartıldığını söylemişti.

7) BARIŞ İÇİN ABDULLAH ÖCALAN’A ÖZGÜRLÜK PLATFORMU KURUCUSU

2011’de açılım süreci yürütülürken Fincancı, BDP’li Emine Ayna, Ayla Akat Ata ve avukat Eren Keskin gibi isimlerle, “Barış İçin Abdullah Öcalan’a Özgürlük Platformunu” kurdu.

Platform, Türkiye ve yurt dışında faaliyet yürüten pek çok kuruluşla beraber çok sayıda toplantılar düzenleyerek teröristbaşı Öcalan’ın serbest bırakılmasını savundu.

8) BATI’DAN FON ALAN KURULUŞUN YÖNETİCİSİ

Fincancı, 2009-2018 arasında Türkiye İnsan Hakları Vakfı Başkanı, 2018-2021 arasında ise yönetim kurulu üyesi.

Vakfın destekçileri arasında sadece Batı kökenli kuruluşlar yer alıyor: Avrupa Birliği, İsveç Uluslararası Kalkınma Ajansı SİDA, Sigrid Rausing Trust, Norveç Büyükelçiliği, Birleşmiş Milletler İşkence Gören Gönüllüler Fonu. Vakıf, yayınladığı “Türkiye İnsan Hakları Vakfı Toplumsal Cinsiyete Dayalı Şiddete Karşı Tutum Belgesi” ile LGBT konusunda mücadele verdiğini belirtiyor.

9) UĞUR MUMCU DAVASINI KARARTTI

Fincancı, Uğur Mumcu, Ahmet Taner Kışlalı, Bahriye Üçok, Muammer Aksoy suikastları davası sanıklarının yargılandığı dava için hazırladığı raporda sanıkların işkence gördüklerini iddia etti.

Uğur Mumcu’nun ağabeyi Avukat Ceyhan Mumcu, Fincancı için “Onun sayesinde Uğur Mumcu, Bahriye Üçok, Muammer Aksoy, Ahmet Taner Kışlalı’yı kim niye öldürttü, emri kim verdi, ebediyen öğrenememiş olduk. Türk toplumuna hizmeti de budur. Onu tarihe ve kamuoyuna havale ediyorum.” dedi.

10) MAZLUMDER’DEN ÖDÜL ALDI

HDP’li Ömer Faruk Gergelioğlu’nun MAZLUMDER başkanı olduğu 2005 yılında Fincancı’ya İnsan Hakları alanında Kişi Ödülü verildi. Ödül töreni ise FETÖ’ye ait olan Çemberlitaş Fırat Kültür Merkezi’nde düzenlendi. (Kaynak: Aydınlık)

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.