Dolar 33,0888
Euro 36,0609
Altın 2.560,88
BİST 11.156,20
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Adana 36°C
Az Bulutlu
Adana
36°C
Az Bulutlu
Sal 35°C
Çar 34°C
Per 34°C
Cum 34°C

Madımak’tan Başbağlar’a Yavi’ye ve Çiçekli’ye uzanan saldırılar ve PKK’yı suçlamaktan korkanlar

Madımak’tan Başbağlar’a Yavi’ye ve Çiçekli’ye uzanan saldırılar ve PKK’yı suçlamaktan korkanlar
8 Temmuz 2024 15:27
A+
A-

Mayıs 1998’in son günlerinde Pentagon’a bağlı ABD Ulusal Savunma Üniversitesi’nde bir toplantı yapıldı. Orada ‘Türkiye’de çıkacak iç savaş’ konusu tartışılmıştır. Senaryoya göre camilerde bombaların patlamasıyla Türkiye’de iç savaş çıkacaktı.

ÖMER LÜTFİ TAŞCIOĞLU / EMEKLİ KURMAY ALBAY-DOÇENT DOKTOR

Emperyalist devletlerin Türk toprakları üzerine Kürdistan ve Ermenistan kurma hedefleri yeni değildir. 1. Dünya Savaşı’nda bu hedefe ulaşmak için iş birliği yapan İngiltere ve Fransa hedeflerini büyük ölçüde gerçekleştirmiş, ancak 16.000 yıllık tarihi boyunca bağımsızlık dışında hiçbir seçeneği kabul etmeyen Türk milleti, Mustafa Kemal Atatürk liderliğinde emperyalist ülkeleri yenilgiye uğratarak onları son kalemiz olan Türkiye Cumhuriyeti topraklarından çıkarmıştır.

Birinci Dünya Savaşı dönemindeki emperyalist ülkelerin yerini 1950’lerden itibaren ABD almıştır. ABD görünüşte Türkiye’ye karşı dostmuş gibi davranırken perde arkasından Türkiye aleyhine olan tüm eylemlere destek sağlamıştır. Ancak ABD, Türkiye’ye karşı düşmanlığını uzun süre gizleyememiştir.

Madımak’tan Başbağlar’a Yavi’ye ve Çiçekli’ye uzanan saldırılar ve PKK’yı suçlamaktan korkanlar - Resim : 1
PKK’nın siyasi uzantısı olan partiyle seçim işbirliği yapan partinin genel başkanına söz hakkı verilmesi ve bu genel başkanın PKK’lar için “birileri” ifadesini kullanması Türk milleti tarafından üzüntü ve ibretle izlenmiştir.

ABD’NİN TÜRKİYE ÜZERİNDEKİ HEDEFLERİ

ABD’nin Türkiye’nin Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde Kürt Devleti (2. İsrail) kurma ve bu devleti Irak, Suriye ve İran’da kuracağı Kürt devletleriyle birleştirerek Büyük Kürdistan’ı inşa etme planı 1. Körfez Savaşı’ndan sonra gün yüzüne çıkmıştır. ABD’nin liderliğinde İngiltere ve Fransa’nın da iştirakiyle 1991’de kurulan Çekiç Güç vasıtasıyla ABD, PKK’yı önce el altından desteklemeye başlamış, sonraki yıllarda da PKK’ya ve PKK’nın Suriye kolu olan PYD/YPG’ye desteğini açıkça sürdürmeye devam etmiştir.

2 Ekim 1992’de NATO Tatbikatı sırasında ABD’nin Saratoga adlı uçak gemisinden fırlattığı iki füze ile TCG Muavenet gemisini vurarak 5 Türk askerini şehit etmesi, 22’sini yaralaması ve 17 Aralık 1992’de Org. Eşref Bitlis’i taşıyan helikopterin ABD savaş uçakları tarafından taciz edilmesi, ABD uçaklarının PKK’ya yardım attığını açıklamasından 10 gün sonra 7 Şubat 1993’te Org. Bitlis’in uçağının muhtemelen bir sabotaj sonucu düşürülmesi ABD’nin Türkiye üzerindeki kirli planlarını saklanamaz hale getirmiştir.

MADIMAK KATLİAMI

Madımak otelinde 33 kişinin yakılması, Başbağlar, Yavi ve Çiçekli’de yapılan katliamlar yukarıda kilometre taşlarıyla ele alınan Türkiye’yi parçalama amacıyla yürütülen faaliyetlerin devamında meydana gelmiş olaylardır.

1993 yılında yoğunluk kazanan söz konusu faaliyetlerin en önemli eylemi Sivas’ta Madımak Oteli’ne saldırılarak 33 kişinin yakılması olayıdır.

2 Temmuz 1993’te Sivas’ta düzenlenen Pir Sultan Abdal Şenlikleri sırasında Madımak Oteli’nin fanatik dinci bir grup tarafından yakılması sonucunda çoğunluğu Alevi 33 yazar, ozan, düşünür ile 2 otel çalışanı ve iki saldırgan yanarak hayatını kaybetmiştir.

BAŞBAĞLAR, YAVİ VE ÇİÇEKLİ KATLİAMLARI

Olay Türkiye’yi mezhepsel temelde bölmek isteyen güçler için bir fırsat olarak değerlendirilmiş ve olaydan 3 gün sonra 5 Temmuz 1993’te bu defa Erzincan’ın Kemaliye ilçesinin Başbağlar Köyü’ne saldıran PKK’lı teröristler 33 sivil vatandaşımızı alçakça katletmiştir. PKK’lılar maktullerden beşini sığındıkları evlerinde canlı olarak yakmış, ayrıca köydeki 214 ev ile köyün camisini ve okulunu yakmışlardır. Başbağlar katliamını yapan 100 kadar PKK teröristinin katliamdan sonra maktûllerin başında halay çekmeleri ve “Madımak’ın intikamını aldık” ifadesini kullanmaları saldırının Sünni kesimin Alevilere karşı kışkırtılması amacıyla yapıldığının en açık göstergesidir. Ancak bölge halkının sağduyulu tutumu ABD’nin Türkiye’de Alevi-Sünni çatışması çıkarma planını uygulamasına imkân vermemiştir.

Başbağlar katliamından 3 ay 20 gün sonra PKK Erzurum’un Çat ilçesinin Yavi beldesinde yine 33 sivil vatandaşımızı alçakça katletmiştir.

Yavi katliamından 5 gün sonra ise PKK Çiçekli köyüne de saldırarak 6 sivil vatandaşımızı daha katletmiştir.

PENTAGON’UN TÜRKİYE’DE İÇ SAVAŞ ÇIKARMA PLANLARI

Takip eden süreçte Mayıs 1998’in son günlerinde Pentagon’a bağlı ABD Ulusal Savunma Üniversitesi’nde bir toplantı yapılmış ve toplantıya Türkiye’de görev yapmış bazı ABD büyükelçileri, Pentagon’un ve CIA’nın Türkiye ve İslam uzmanlarıyla akademisyenler katılmış ve basına kapalı olarak gerçekleştirilen toplantıda “Türkiye’de çıkacak iç savaş” konusu tartışılmıştır.

Ele alınan senaryoya göre “toplumsal fay hattı” olarak nitelenen Kahraman Maraş, Sivas, Erzincan, Kayseri ve Çorum’da bir Cuma namazı çıkışı camilerde bombaların patlamasıyla Türkiye’de iç savaş çıkacaktı. Camilerin bombalanmasından sonra halk kaymakamlık, valilik gibi devlet dairelerine yürüyecek, polis halkın önüne geçemeyince askeri birlikler devreye girecek, Alevi-Sünni çatışmasıyla laik-anti laik çatışması iç içe gerçekleşecek, polisin çoğunluğu Sünni tarafa geçecek ve polisle asker çatışacaktı.

Söz konusu senaryo tek başına ele alındığında hayal mahsulü gibi algılanabilir. Ancak basın yayın organlarında Aktütün saldırısını takiben TSK aleyhinde sürdürülen iftira ve karalama kampanyaları, yurtdışından beslenen bazı basın yayın organlarının TSK’yı yıpratma amaçlı yayınları ve Türkiye’nin bölünmesi tehlikesinin önündeki en önemli engel olan TSK’ya karşı alternatif bir güç oluşturma çabalarının yoğunlaşması gibi hususlar dikkate alındığında, Madımak Oteli’nden başlayarak Başbağlar, Yavi ve Çiçekli’deki katliamların aşamalar halinde devreye sokulan bir planın parçaları olduğu ve asker-polis, Alevi-Sünni, Laik-Anti Laik çatışması üzerinden Türkiye Cumhuriyetini parçalanmasının hedeflendiği olaylar arasında sebep sonuç ilişkisi kurabilen herkesin görebileceği kadar açıktır.

BAŞBAĞLAR KATLİAMININ SIR PERDESİNİ PROF. DR. ENVER KONUKÇU ARALADI

Ancak olayın bir boyutu daha var ki bu boyut bugüne kadar hiç dile getirilmemiştir. Bu boyutu geçmişte bana aktaran Prof. Dr. Enver Konukçu iki yıl önce hayatını kaybettiğinden onun bana naklettiği bu boyutu Türk milletine aktarmayı ve bu bilgileri Türk milleti ile paylaşmayı görev addediyorum.

Başbağlar, Yavi ve Çiçekli katliamlarının işlendiği yıllarda ben Kur. Alb. rütbesiyle Erzurum’daki 9. Kolordu Komutanlığı’nda Harekât ve Eğitim Şube Müdürü olarak görev yapıyordum.

Eşim ise Erzurum Atatürk Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesinde öğretim üyesi olarak görev yapıyordu. Eşimin görevi nedeniyle Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Enver Konukçu ile sıkça görüşür ve Türkiye’nin sorunları konusunda sohbet ederdik.

Bu sohbetlerden birinde Prof. Dr. Enver Konukçu bana şunları söyledi:

“Ben Dışişleri Bakanlığı’na ve Genelkurmay Başkanlığı’na ASALA’nın yurtdışında hangi büyükelçiye ve Askeri Ataşeye suikast yapacağını ve PKK’nın Türkiye’de hangi köye baskın yapacağını önceden bildirdim. Ama beni ciddiye almadılar ve benim tahminlerim aynen gerçekleşti. Şimdi bana soracaksınız. Hocam siz kime suikast yapılacağını ve PKK’nın hangi köye baskın yaparak katliam yapacağını nereden biliyorsunuz? Evet ben biliyorum. Çünkü Ermeni meselesi konusunda uzmanım.

Çarlık Rusya’sının orduları Doğu Anadolu’dan çekildikten sonra bölgedeki boşluktan yararlanarak Türk köylerini basan Ermeni çetelerine karşı ilk kez direnişi başlatan ve en fazla direniş gösteren köyler Başbağlar, Yavi ve Çiçekli köyleriydi. Bu nedenle lider kadrosunun tamamına yakını Ermeni olan PKK’nın bu köylere saldırarak geçmişin intikamını alacağını tahmin etmiştim. PKK’nın baskın yaptığı köylerden birisi de Karekin Pastırmacıyan’ın köyüdür. Ermeniler Pastrımacıyan’ın köyünün Türklerin elinde olmasını hazmedemedikleri için bu köye de baskın yaptılar.

Yurt dışında ASALA’nın suikastlarıyla katledilen Büyükelçi İsmail Erez, Askeri Ataşe Atilla Altıkat gibi kişilerin ise 1915’te Ermeni zorunlu göçünün uygulanmasında devlet tarafından kendilerine görev verilen kişilerin torunları olduğunu biliyordum. Bu nedenle ASALA tarafından katledilecek kişilerin listesini de bu bilgi sayesinde tahmin etmiştim. Hattâ hangi köyün ve hangi diplomatın birinci sırada hangisinin daha sonra katliama ve suikasta maruz kalacağının bile bildirdim ama maalesef beni ciddiye almadılar ve benim verdiğim öncelik sırasına göre suikast ve katliamlar icra edildi.”

Ermenilerin çok sayıda Türk’ü katlettikleri Iğdır, Oba ve Hak Veyis, Van-Zeve, Kars-Subatan, Erzurum-Alaca, YeşiIyayla ve Tımar kazılarına katılan ve son olarak Muğla’daki Sıtkı Koçman Üniversitesinde görev yapan Enver Konukçu 2022 yılında rahmetli olmuştur.

Prof. Dr. Enver Korukçu’dan aldığım bilgilere atfen aktardığım hususlar PKK terör örgütünün Kürt kardeşlerimizle hiçbir ilgisinin olmadığı, PKK’nın lider ve terörist kadrolarının çoğunluğunun Kripto Ermeniler oldukları ve PKK’nın terör eylemlerinin hedefinin Türkiye’nin 19 vilayetinde Batı Ermenistan adını verdikleri bir devlet kurmaya çalıştıkları gerçeğini daha kolay algılamamıza imkân sağlayacaktır. Başbağlar katliamını yapan PKK’lıların köy camisini yakmaları, operasyonlarda ele geçirilen teröristlerin çoğunun sünnetsiz olmaları ve telsiz dinlemelerinde kendi aralarında Ermenice konuştuklarının tespit edilmesi PKK’lıların büyük bölümünün Kripto Ermeni olduklarını teyit eder mahiyettedir. Türk milleti gerçekleri bildiği ölçüde bilinçlenecek, böylece kendisine yönelik tehditlerle mücadelesi kolaylaşacak ve emperyalistlerin hedeflerine ulaşması imkânsız hale gelecektir.

BAŞBAĞLAR KATLİAMINI ANMA TÖRENİNDE PKK’NIN ADINI ANAMAYANLAR

Başbağlar Katliamının 31. yılında 31 Mart seçimlerinde PKK’nın siyasi uzantısı olan Partiyle seçim işbirliği yapan partinin genel başkanına söz hakkı verilmesi ve bu genel başkanın PKK’lar için “birileri” ifadesini kullanması, Başbağlar katliamını yapan PKK’nın adını bile telaffuz etmemesi utanç verici bir durumdur ve Türk milleti tarafından üzüntü ve ibretle izlenmiştir.

Türk milleti 33 vatandaşının şehit edildiği Başbağlar katliamının telin edildiği törenlerde eylemi gerçekleştiren alçak terör örgütü PKK’lıların adını telaffuz etmeye korkanları, PKK’ya destek veren siyasi partileri ve bu partilerin yargılanmasını önleyen siyasetçileri ve hukukçuları kendi vicdanında yargılayacak ve tarih bu yapılanları elbette kaydedecektir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.