DOLAR 18,5039
EURO 18,1433
ALTIN 987,966
BIST 3179,99
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Adana °C

Muhalif olmak mı, karşı olmak mı? / Editör’den

Muhalif olmak mı, karşı olmak mı? / Editör’den
18.04.2021
233
A+
A-

Ülkemizin  siyaset  yaşamında olsun , toplumsal  yaşamda  olsun  karşı olmak ile muhalif olmak  her zaman  karıştırılmıştır.Bu durum tabii ki kavram kargaşalığına da yol açmakta  bir çok kavramın da içi boşaltılmakta  bir çok kavram  unutturulmak istenmektedir.

Karşı  olmak  ise  hep muhaliflik  olarak tanımlanmakta her şeye her yerde karşı olmak da  muhaliflik  zannedilmektedir.

Zamanla da muhaliflik bir yaşam ve  düşünce biçimi olarak ortaya çıkar.

İktidar olmayı  hedef olarak koyamayanlara  ve de  anlatmayanlara  tabii ki toplum  uzaktan  gülümseyerek   bakacaktır

Aslında karşı  olmak ,muhalif olmak da bir kimlik’tir. Yani ters kimliktir.

Ve de  kimliksizliktir.Bir an  düşünelim  siz  kimsiniz diye soruluyor. Cevap veriyorsunuz ben iktidara  muhalifim ,ya da falanca ile  filanca kişinin karşındayım.

 Yani  her şeye  karşıyım diyorsunuz.

Çarşı her şeye karşı  gibisinden.

O zaman  halk her şeye karşı olan yani  yaygın deyimle  müzmin muhaliflere niye güvensin.

İktidarın söylediği  her şeye karşı olmayı muhaliflik zannedenler zamanla  iktidar yandaşlığına  düşüyorlar bilmem farkındalar mı?

Muhalif olmak  zamanla düşünce ve üretim  tembelliğine  de yol açıyor. İşin kolayı var   iktidarın söylediği her şeye karşı çık  muhalif olma görevini yerine getirmiş ol.

Her hangi bir iş yapmaya gerek yok  zaten  ters iş yap yeterli.

Olayları ,gelişmeleri halkın   yaşamını ve taleplerini hiçe say, yok say muhalif ol yeter.Kafa bir tek her şeye karşı olmaya çalışınca  iktidar olmaya  yönelik  hiçbir yapıcı ,birleştirici bir tavır ortaya çıkmaz.

Milletimiz  bu  olumsuzluğa ,çözümsüzlüğe  artık illallah dedi ama muhalifler  ve  her şeye  karşıcı’lar  anlamak istemiyorlar.

Muhaliflerin ,her  şeye  karşı’cıların  yeni bir düzen kurmak diye bire sorunları yok.

 O  zaman  da  yapıcılar yani devrimci-halkçı kuvvetler ile aralarındaki fark  da  ortaya çıkmaktadır.

Sürekli  muhaliflik ,  belirsiz  isyankarlık, gerçeğe bağlılığa olan  inancın yitirilmesi , olumsuzlukta ısrar etmek  sonuçta   ahlak  bunalımına götürür.

Türkiye’de ise  sosyal demokratlar ve de kimliksiz solcu takımı  her gün ve her durumda  sözüm ona muhalifliğe ve karşı’yı oynuyorlar .

Muhalif olmak, karşı olmak  artık onların kimliği olmuştur.Herhangi bir çözüm üretmek , bir görüş  ortaya çıkarmak, yeni bir şey üretmek  için bir nedenleri yok.Muhalifler  ve  karşı’cılar   kendilerini  çözümsüzlüğe mahkum etmişlerdir.

 Zaman içinde  çözüm üretemez bir duruma gelirler ve sistemin içinde debelenip dururlar Artık onlar  için  tek yol  güce yamanmaktır.

Artık ruhlarının derinliklerine işlemiş olan muhalif kimlik, onları gerçeklerden koparmış ,çözüm yollarından uzaklaştırmış ve de  devrimden-halktan  ve ülkeden koparmıştır.

 Muhalefete kilitlenmişler ve o mevzide de çürümektedirler.

Toplumlar   iktidar  hedefi  olmayanların   peşine takılmaz  onlar  yapıcıların ve düzen kuracakların peşine takılır.

Çünkü toplumun derdi  çarkların  daha iyi çevrilmesidir, daha insancıl, daha huzurlu, daha refah  içinde yaşamaktır. Bu durumda muhaliflerin topluma  vereceği  bir  şey  yoktur. Toplum bunlara yüz vermez ve soğuk durur.

Unutmuyalım ki  saltanatlar  ancak ve ancak  devrim  ile yıkılır.

Cumhuriyet  devrimimiz bunun en güzel  örneği  değil midir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.