Dolar 32,7682
Euro 35,0901
Altın 2.459,44
BİST 10.471,32
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Adana 34°C
Açık
Adana
34°C
Açık
Paz 32°C
Pts 34°C
Sal 36°C
Çar 34°C

TBMM’de kritik gün: İsveç’in NATO üyeliğiyle ilgili görüşmeler başladı

ABD ve Batı’nın dayatması sonucunda TBMM Genel Kurulu’na getirilen İsveç’in NATO üyeliği hakkındaki teklif kabul edildi. TBMM’de 364 kişinin katıldığı oylamada 287 kabul, 55 ret ve 4 çekimser oy kullanıldı.

TBMM’de kritik gün: İsveç’in NATO üyeliğiyle ilgili görüşmeler başladı
24 Ocak 2024 14:32
A+
A-

ABD ve Batı’nın dayatmasıyla TBMM‘ye getirilen İsveç’in NATO üyeliğine ilişkin kanun teklifine AK Parti, MHP, CHP, Deva ve Gelecek Partisi evet dedi. Saadet, İYİ, Yeniden Refah, DSP, HÜDA PAR, TİP hayır oyu kullandı. DEM Parti milletvekilleri temsili heyet bırakarak oylamaya katılmadı, katılanlar hayır dedi. Teklif Genel Kurulda oy çokluğuyla kabul edildi. Açık oylama sonucu ise şöyle:

  • Kabul: 287
  • Ret: 55
  • Çekimser: 4

22.58 İSVEÇ OYLAMASI BAŞLADI

TBMM Genel Kurulunda görüşmelerin ardından İsveç’in NATO’ya katılmasıyla ilgili teklifin oylanmasına başlandı. AK Parti, MHP ve CHP, Gelecek Partisi ve DEVA Partisi NATO’ya evet kararı aldıklarını açıklamıştı. Buna karşın İYİ Parti, Yeniden Refah Partisi ve Saadet Partisi temsilcileri hayır oyu vereceklerini belirtti.

22.49 YENİDEN REFAH’TAN HAYIR KARARI

Yeniden Refah Partisi Genel Başkan Yardımcısı Doğan Bekin, TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada “hayır” oyu kullanacaklarını açıkladı. Gazi Meclis’in tarihi sorumluluğunu hatırlatan Bekin, NATO’nun ABD güdümünde olduğunu belirtti. Bekin, “Sonuç olarak, Yeniden Refah Partisi olarak İsveç’in NATO üyeliğine olumlu oy vermeyeceğimizi ifade eder, Yüce Meclisi saygıyla selamlarız.” ifadelerini kullandı.

İşte Bekin’in o konuşması:

TBMM’NİN TARİHİ SORUMLULUĞUNU HATIRLATTI

“Yeni Dünya Düzeni”nin güvenlik unsuru olan ve Kuzey Amerika’yı Avrupa’ya eklemlendiren Atlantik ötesi askeri ittifak olan NATO’nun varlığı artık işlevsel olarak ABD’nin güdümünde olup ana mottosu olan barış ve istikrarın artık çok ötesinde gelişme ve yayılma içerisinde olduğunu görmek mümkündür.

İşte bu aşamada, NATO üyeliği gündeme gelen İsveç’in üyeliğinin bugün Gazi Meclis’te oylanacak olması tarihi açıdan üzerinde durulması gereken önemli bir konudur.

Burada şunu ifade etmek gerekir ki, ‘tarih bir şablon değildir.’ Tarih, geçmişteki hatalardan dersler çıkarmamız ve geleceğe yönelik karar mekanizmasında nasıl hareket etmemiz gerektiği konusunda önemli parametreleri önümüze koyan bir bileşendir. Bu cümleden hareketle, İsveç’in NATO’ya kabul edilmesine yönelik bugünkü oylama tarihi sorumluluğu da beraberinde getirmektedir.

İSVEÇ’İN TÜRKİYE DÜŞMANI POLİTİKALARINA TAVİZ

Yeniden Refah Partisi olarak şunu ifade etmek isteriz ki, İsveç’in geçmişte Türkiye’ye yönelik hasmane politikalarını göz ardı edip NATO üyeliğine kabulü yönünde oy vermek 1930’ların Münih mantalitesi’nin, kötüyle uzlaşma ve ona taviz verme mantığının yeniden canlanmasına tanık oluyoruz.

Türkiye’nin yanı başında terör unsurlarıyla yakın işbirliği içerisinde olan, hamiliğini yapan bu ve benzeri konularda sicili oldukça kabarık olan İsveç’in, parlamentosu vasıtasıyla 2010 yılının mart ayında 130’a karşı 131 oyla kabul ettiği sözde soykırım kararı bu ülkenin Türkiye’ye yönelik çifte standartlı politikasını ortaya koymaktadır.

Keza aynı İsveç Hükümetinin Suriye’nin Kuzeyinde Musul’a kadar uzanan geniş spektrumlu bir coğrafyada ASURİSTAN adı altında bir yapılanmanın oluşması konusunda ön ayak olması gözlerden kaçmamaktadır.

Aynı İsveç’in yakın zamanda, NATO üyeliğinin gündeme geldiği bir dönemde mukaddes kitabımız Kuran-ı Kerim’in yakılması eylemlerine cevaz vermesi ve bu eylemleri gerçekleştirenleri koruma şemsiyesi altına alması iyi niyetli bir yaklaşım içerisinde olmadığını ortaya koymaktadır.

Sonuç olarak, Yeniden Refah Partisi olarak İsveç’in NATO üyeliğine olumlu oy vermeyeceğimizi ifade eder, Yüce Meclisi saygıyla selamlarız.”

22.40AK PARTİ KARARINI AÇIKLADI

AK Parti Ankara Milletvekili Fuat Oktay, NATO üyesi ülkelerin teröre verdiği destek karşısında kararlı tavır aldıklarını iddia etti. Türkiye’nin NATO’da söz sahibi olduğunu öne süren Oktay, İsveç ve Finlandiya’nın terör konusundaki yükümlülüklerini yerine getirdiğini öne sürdü. ‘Kararlı yaklaşımımız sayesinde NATO içinde terörle mücadele konusunda farkındalık artmıştır’ diyen Oktay, AK Parti’nin NATO’ya evet oyu vereceğini açıkladı.

AK PARTİ’DEN EVET KARARI

“Ülkemiz NATO’da alınan tüm kararlarda söz sahibi. Bu çerçevede NATO’nun genişlemesi ittifakın gücünü artıracak ülkemizin güvenliğini sağlayacağı için desteklemekteyiz. Finlandiya ve İsveç Rusya’nın Ukrayna’ya saldırılarının ardından NATO’ya katılma kararı aldılar. Bu ülkelerinin başvurularını olumlu karşılıyorum ancak güvenlik kaygılarını gözetmelerini sürecin başından beri vurguladık.
Bu ülkenin yükümlülüklerini yerine getirip getirmediği konularında bilgi alındı değerlendirmeler yapıldı. İsveç’in Anayasa’sında değişiklik yaptığını, terör örgütüne katılımın suç haline getirildiğini, PKK’nın finansman kaynaklarına son vermek zorunda kaldığını. PKK’lının hapse mahkum edildiğini… Ülkemize PKK’lı şahsın iade edildiğini, PKK iltisaklı çevrelerin rahat hareket alanı ve temas imkanı bulamadığını, AB üyelik sürecine destek verdiğini tespit ettik.

‘KARARLI YAKLAŞIM’ GÖSTERMİŞLER

Komisyona verilen bilgilerden İsveç tarafının takibi gereken bazı hususların bulunduğu anlaşılmakta.
Kararlı yaklaşımımız sayesinde NATO içinde terörle mücadele konusunda farkındalık artmıştır.
Kararlı yaklaşımımız sayesinde NATO içinde terörle mücadele konusunda farkındalık artmıştır. Buradan tüm NATO üyeleri müttefiklere sesleniyorum, terör yapılanmalarıyla işbirliği yapılmasını ülkemize yönelik uygulanan ambargoları kutsal değerlere saldırılar karşısında sessiz kalınmasını asla kabul etmiyoruz.
Bizim AK Parti grubu olarak olumlu oy kullanacağımızı belirtiyorum.”

21.56 CHP’DEN EVET KARARI

CHP İstanbul Milletvekili Oğuz Kaan Salıcı, İsveç’in NATO’ya katılmasıyla ilgili teklife evet diyeceklerini açıkladı. Gerekçe olarak İsveç’in Filistin’i tanımasını gösteren Salıcı, NATO’dan yana taraf olduklarını açıkça belirtti. Salıcı konuşmasında şu ifadeleri kullandı:

“Bu süreç tüm taraflar tarafından sancılı süreçleri yol açtı büyük resim bize şunu söylüyor biz bugün aslında sadece İsveç’in katılımını oylamayacağız.

NATO’nun genişlemesini oylayacağız dünya bir kırılma yaşanırken Gazze’deki savaş yayılırken Ukrayna’da savaş yayılırken dünya ticaretinin yarısı Kızıldenizdeyken bunların yaşanacağı aşikardır.

Biz güvenliğe sadece askeri değil aynı zamanda siyasi olarak da görüyoruz düzensiz göç karşısında sınırlarımızın güvenli iklim değişikliğinde gezegenlerin güvenliğini düşünüyoruz, bunlar siyasi meselelerdir siyasi işlikten kurarken uzun vadede yönümüzü doğru belirlemek gerekir.

Barış ve istikrar ortamını bozan her türlü tehdide karşı NATO’nun caydırıcı gücünü önemsiyoruz NATO’nun yeni üyelerinin katılımıyla genişleme protokolünü destekliyoruz. Biz CHP olarak İsveç’in NATO’ya katılımını evet diyeceğiz.

İSVEÇ’İN FİLİSTİN’İ TANIMASININ ÖN AYAK OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUZ

İsveç’in Filistin’i tanımasının önayak olduğunu düşünüyoruz.

İsveç’in NATO’ya üyeliği gündeme geldiğinde müzakere süreçlerinde görünmemiş bir şekilde güya kapıyı baştan kapattınız. Tıpkı bu can bu bedende olduğu gibi bu teröriste alamazsınız dediği gibi oldu.

Son yıllarda dış politikamız ne yazık ki şöyle ilerliyor önce Erdoğan çıkıyor iç politika için şov yapıyor bağırıyor çağırıyor diploması sonucuna ulaşıyor Erdoğan milleti geldiği ile kalıyor yabancılar da alıştılar artık önemsemiyorlar bu konular krize dönüşüyor e lalem Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı hakkında güvenilmez bir isim olarak görüyor.”

20.30 MHP’Lİ AYDIN EVET KARARINI AÇIKLADI

MHP’li Kamil Aydın, TBMM Genel Kurulu’ndaki İsveç görüşmelerinde yaptığı konuşmada Madrid mutabakatının uygulanmaya başladığını öne sürdü. Türkiye’ye yönelik ambargoların da kaldırıldığını iddia eden Aydın, MHP’nin Dışişleri Komisyonu’nda aldığı evet kararını Genel Kurul’da da sürdüreceğini kaydetti:

“Kısaca hatırlatmak gerekirse; üçlü Madrid mutabakatında ve akabinde Vilnius’taki görüşmelerde kayıt altına alınan hususların taraflarca dikkate alınıp uygulama süreci başlamıştır. Gerek bu konuyla ilgili Aralık ayı sonunda yapılan komisyon toplantısında Dışişleri bakan yardımcımızın açıklamalarından ve gerekse tarafların resmi açıklamalarından iki ülke arasında özellikle Türkiye’nin beklentileri ve talepleri karşılık bulmaya devam etmektedir. Diğer bir ifadeyle; terörle mücadele ve kutsal değerlerimize yönelik hakaretlerle ilgili kanuni ve anayasal değişiklikler yapılmıştır.

Öte yandan savunma sanayi ürün taleplerimize yönelik uygulanan ambargoların kaldırılması ve dahası savunma sanayi ürün ticaretini kolaylaştırıcı önlemlerin alınması da etkinleştirilmiştir.
Dahası, yetkili irtibat savcılığı sistemi kurularak, karşılıklı ziyaretlerin yapılıp; hassasiyetlerin, beklentilerin, meselelerin yerinde görüşülüp sonuca bağlanması süreci de 16 Kasım’dan itibaren devreye sokulmuş ve anlaşma onayı sonrası da bu ilişki ve işbirliğinin devam edeceği kayıt altına alınmıştır.

Dolayısıyla, Milliyetçi Hareket Partisi Grubu olarak komisyondaki tavrımızın süreceğini belirtir, ilgili protokolün onaylanmasına katkı sağlayacağımızı ifade eder, yüce heyetinizi saygı ile selamlarım.”

20.16 GENEL KURUL SANDALYELERİ BOŞ KALDI

TBMM Genel Kurulu’nda İsveç’in NATO’ya katılmasıyla ilgili teklif görüşülürken, sandalyelerin boş kalması dikkat çekti. AK Partili Rümeysa Kadak, sosyal medya hesabından TBMM Genel Kurulu’nun son halini paylaştı:

TBMM'de kritik gün: İsveç'in NATO üyeliğiyle ilgili görüşmeler başladı - Resim : 1

20.12 MHP GENEL BAŞKANI BAHÇELİ TBMM’YE GELDİ

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, İsveç’in NATO’ya katılmasıyla ilgili teklif üzerine konuşma yapmak için TBMM’ye geldi.

19.45 İYİ PARTİLİ AYDIN ERDOĞAN’IN AÇIKLAMALARINI HATIRLATTI

İYİ Partili Koray Aydın, partilerinin İsveç’in NATO’ya katılmasına hayır oyu vereceğini açıkladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İsveç hakkında daha önceden yaptığı açıklamaları hatırlatan Aydın, İsveç’in NATO’ya katılmasına izin vermenin ABD’yle ve İsrail’le işbirliği yapmak anlamına geleceğini söyledi.

Aydın, “Yapılması gereken şey bu teklifin geri getirilmesi ve Dışişleri Bakanı Hakan Fidan’ın meclise gelerek taleplerimizin yerine gelip gelmediğini anlatmasıdır. Bu gerçekleşmediği sürece İsveç’e verilecek onayın vebaline İYİ Parti asla ortak olmayacaktır.” dedi.

Aydın’ın açıklamaları şöyle:

İsveç’in karnesine baktığımızda FETÖ firarilerine oturma izni verdiği, FETÖ’nün Avrupa’da diaspora oluşturmak için çalıştığı görülmektedir. Terör örgütlerinin kuluçka merkezi haline geldiğini sayın Erdoğan ifade etmedi mi? O günden bugüne ne değişti? Kendisini sergilemesi gereken doğru tavırdan geri tutan nedir? Bu soruların cevabını bütün Türk milleti merak etmektedir. İsveç’in teröre dair attığı sözde adımları Türkiye ve uluslararası kamuoyunun gözünü boyamak için olduğu açıktır. Evet dendiğinde İsveç’te yine yarın terörist Öcalan’ın posterlerinin sallanmayacağının garantisi var mı? FETÖ’cü hainlerin İsveç göçmen bürolarında cirit atmayacağına dair size garanti verildi mi? NATO’ya giremeyecekler sözünü yemenize neden olan nedir? Ne oldu da değiştiniz? İsveç’in NATO’ya girmesi için en güçlü desteği veren ABD’dir. ABD belli ki İsveç in NATO üyeliği konusunu savunma sanayi ve F-16 taleplerine karşılık koz olarak kullanmaktadır. İktidar ABD’nin isteklerini de yerine getirmiş olacak bu talebi buraya getirerek. ABD’nin destekçisi olduğu İsrail soykırım yaparken siz bunu nasıl yapacaksınız? NATO’nun genişlemesine nasıl müsaade edeceksiniz ?

18.47 SAADET VE GELECEK AYRIŞTI

İlk olarak Saadet Partisi Grubu ismiyle birleşen Gelecek ve Saadet Partisi’nde İsveç’in NATO üyeliğine ilişkin fikir ayrılığı oluştu. Gelecek Partisinin İsveç’in NATO üyeliğine “evet” diyeceğini İstanbul Milletvekili İsa Mesih Şahin açıkladı. Genel Kurulda Saadet Partisi adına da İstanbul Milletvekili Mustafa Kaya konuşarak “hayır” oyu kullanacaklarını bildirdi.

SAADET VE GELECEK PARTİSİ AYRIŞTI: TBMM’DE NATO TARTIŞMASI

Saadet Partisi Grup Başkanvekili İsa Mesih Şahin, İsveç’in terörle mücadele konusundaki sorumluluklarını yerine getirmediğini belirtti. Şahin, Türkiye’nin yalnızlaşmaması ve dışlanmaması için İsveç’in NATO’ya katılması teklifine evet oyu vereceklerini belirtti:

“İsveç’in Gazze’de yer alan tutumunu da olumlu buluyoruz. İsveç Filistin’i destekliyor. Herhangi bir tercih dış politikayı kökten düzeltmez. Şayet TBMM’nin tercihi neredeyse tam üye olarak kabul eden İsveç’in üyeliğinin onayı yönünde gerçekleşirse, oy tercihimiz iktidarın yanlış politikalarını not ederek, Türkiye’nin yalnızlaşmaması ve dışlanmaması noktasında İsveç’in üyeliğine karşı çıkmadığımızı söylemek istiyorum.”

SAADET PARTİLİ KAYA: TÜRKİYE AMERİKA TUZAĞIYLA KARŞI KARŞIYA

Şahin’in bu sözlerine karşılık Saadet Partisi İstanbul Milletvekili Mustafa Kaya, hayır oyu kullanacaklarını açıkladı. Türkiye’nin İsveç üzerinden ABD’nin tuzağına çekilmek istendiğini belirten Kaya şu ifadeleri kullandı:

“Batı Rusya’yı sıkıştırıyor. Rusya ne bugün ne de yarın Amerika’nın çevreleme politikasını kabul etmeyecek. NATO ve Rusya arasında çıkacak savaş Türkiye için olumsuz sonuçlar doğurabilir. Türkiye hayır demeli, Türkiye İsveç üzerinden Amerika tuzağına çekilme ile karşı karşıyadır. Türkiye’ye patriotları vermeyen, s400’ler nedeniyle bize ambargo uygulayan Amerika bize oyun kuruyor. F16 alacağımızın garantisi yok.”

FİNLANDİYA’YA HAYIR DİYEN OLMADI

Mart 2023’te Finlandiya’nın NATO üyeliği için yapılan oylamada hiçbir siyasi parti grubu ‘hayır’ oyu kullanmamıştı. AK Parti, CHP, İYİ Parti ve MHP “evet” derken, HDP, TİP, BBP, DEVA partisi oylamaya katılmamıştı. Ardından İsveç’in üyeliği gündeme geldi. 3’lü muhtıra imzalandı, hükümet İsveç’in teröre karşı tavrını değiştirdiğini savundu. Ardından İsveç’in NATO üyelik protokolü Meclis’e gönderildi. TBMM Dışişleri Komisyonu teklifi gündemine aldı. Yapılan ilk toplantıda AK Parti İsveç’in üyeliğinin Türkiye’ye katkı sağlayacağını iddia ederek, İsveç’in yaptığı uygulamaları övdü. MHP Dışişleri Bakanlığının bilgilendirmesinin yeterli olmadığını söyledi. İYİ Parti teklifi veto ederken, CHP eleştirilerde bulundu. Komisyon görüşmeleri Dışişleri Bakanlığı’nın bilgilendirmesinin yeterli olmadığı gerekçesiyle ertelendi. CHP evet gerekçesi Teklifin tekrar gündeme alınmasının ardından yapılan ikinci toplantı da yine AK Parti’nin diğer siyasi partileri İsveç’in üyeliğine ikna etme çabasında olduğu görüldü. MHP de benzer açıklamalar yaptı. İYİ Parti veto edeceğini duyurdu. CHP, “Türkiye’nin milli menfaatleri için” diyerek “evet” oyu kullandı.

HDP (DEM Parti) görüşmeleri terk etti. Teklif oy çokluğuyla kabul edildi. Dün teklif Genel Kurul gündemine alındı. Öncesinde siyasi partiler tavırlarını duyurdu. MHP Lideri Devlet Bahçeli, komisyondaki tavırlarının devam edeceğini açıkladı. Bahçeli, “evet” diyeceklerini bildirdi. CHP İsveç’in üyeliğine yönelik Meclis grup kararı almadıklarını söyledi. Milletvekillerinin çoğunluğunun görüşü ise “evet” yönünde oldu. DEM Parti İsveç’in üyeliğine ilişkin soruya, “Biz en önemli ve büyük güvenliğin barışla sağlanacağına inanan bir siyasi partiyiz. Bu konuda da öyle düşünüyoruz.” yanıtını verdi.

‘TÜRK MİLLETİNİN ÇIKARLARI’

İYİ Parti hayır diyeceğine işaret etti. İYİ Parti Sözcüsü Kürşad Zorlu, “Bugün İsveç’in NATO’ya üyelik başvurusunu TBMM Genel Kurulunda görüşeceğiz. İYİ Parti, milletimize ne diyorsa, ne söz veriyorsa aynı tutarlılıkla komisyonda da onun savunucusu olmuştur. Yalnızca Türk milletinin çıkarları için doğru bildiği yolda, dik duruşunu devam ettireceğinden kimsenin şüphesi olmasın.” değerlendirmesini yaptı.

‘İSRAİL GİBİ İSVEÇ’İ DE ASIP KESİYOR’

Saadet Partisi de hayır diyeceğini bildirdi. Saadet Partisi Antalya Milletvekili Şerafettin Kılıç, iktidarın, katliamlar gerçekleştiren İsrail’in destekçisi İsveç’i NATO üyesi yapmak için mesai yapacağını kaydederek, “Verilen bir ödevin gereği olarak bu üyeliği onaylayacaklar. Ama lafa baktığınızda iktidar sözleriyle İsveç’i asıp kesiyor. Tıpkı İsrail’i asıp keserken gemiler gönderdiği, firmalarına sponsorluk verdiği gibi.” dedi.

ABD’NİN LEHİNE OLUR

HÜDA PAR da tavrını açıkladı. Genel Başkan Zekeriya Yapıcıoğlu sosyal medya hesabından şu paylaşımı yaptı: “Kur’an-ı Kerim’e yönelik alçakça saldırıları himaye ve teşvik ederek İslam düşmanlığını bir devlet politikasına dönüştüren İsveç’in NATO üyeliğine geçit verilmemelidir. Biz HÜDA PAR olarak; Meclis Genel Kuruluna sevk edilen ‘Kuzey Atlantik Antlaşmasına İsveç Krallığının Katılımına İlişkin Protokolün Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun Teklifi’ne HAYIR diyoruz. Esasen Soğuk Savaş sonrası konsept değişikliğine giderek İslam’ı ve Müslümanları hedef tahtasına koyan NATO, Amerikan emperyalizmine ve siyonizmin kirli emellerine hizmet etmektedir. Uzunca bir süredir hasmane tavırları açıkça ortaya koyan emperyalist ABD ve İslam düşmanlığı yapan ülkelerin lehine olabilecek hiçbir düzenleme Meclisten geçmemelidir. İsveç’in NATO üyeliğinin veto edilmesi, ABD’nin şantaj ve tehdit siyasetine boyun eğilmeyeceğinin de somut bir göstergesi olacaktır. Bütün milletvekillerini İsveç’in NATO’ya katılım protokolüne hayır demeye çağırıyoruz.”

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.