Dolar 32,2349
Euro 34,9721
Altın 2.421,14
BİST 10.676,65
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Adana 26°C
Hafif Yağmurlu
Adana
26°C
Hafif Yağmurlu
Cts 27°C
Paz 28°C
Pts 29°C
Sal 28°C

34 Belediyede LGBT merkezi

34 Belediyede LGBT merkezi
6 Aralık 2022 14:02
A+
A-

İçişleri Bakanlığı Nilüfer Belediyesinde LGBT dayanışma merkezi açıldığı yönündeki haberler üzerine inceleme başlattı fakat bu ne ilk ne de tek… Çoğu CHP’li olmak üzere 34 belediyede eşitlik birimi bulunuyor. Bu birimler, kadın erkek eşitliğini paravan olarak kullanıyor, LGBT propagandası yapıyor

İçişleri Bakanlığı, Bursa Nilüfer Belediyesinde LGBTİ için özel dayanışma merkezi açıldığı yönündeki iddiaları araştırmak üzere ön inceleme başlattı. LGBTİ propagandası, yerel yönetimlerde, eşitlik birimlerince yürütülüyor. Avrupa Birliği (AB) tarafından fonlanan Cinsiyet Eşitliği İzleme Derneği (CEİD)’nin raporuna göre, Türkiye’de 34 belediyede eşitlik birimi bulunuyor. Nilüfer Belediyesi bu alanda ilk olmak ile övünüyor.

Eşitlik birimleri, CEİD’in yakın takibinde. CEİD koordinatörleri, yerel yönetimlere giderek bu birimlerin kurulmasını teşvik ediyor. CEİD’in, parası AB tarafından verilen, “Belediye Eşitlik Birimleri Mevcut Durum Analizi (2021)” raporuna göre belediyelerde eşitlik birimleri 2006 yılında kurulmaya başlandı. Raporda, bu birimlerin 2010’larda uluslararası örgütlerin desteğiyle yaygınlaştığı açıkça ifade ediliyor. Eşitlik birimleri kadın erkek eşitliğinden öte cinsiyetsizleştirmeye hizmet ediyor.

TOPLUMSAL CİNSİYET DEDİKLERİ LGBTİ

CEİD’in geçen kasım ayında yayımladığı “Türkiye’de Toplumsal Cinsiyet Eşitliğini İzleme 2021-2022 Raporu”nda 35 belediyede eşitlik birimi olduğu ifade ediliyor. CEİD’in bu birimlere mercek tuttuğu “Belediye Eşitlik Birimleri Mevcut Durum Analizi (2021)” raporunda eşitlik birimlerinin görevi doğrudan LGBTİ faaliyeti ile ilişkilendiriliyor. Raporda şu ifadeler dikkat çekici: “Toplumsal cinsiyet söz konusu edildiğinde kadınlar, Lezbiyen, Gey, Biseksüel, Trans, İnterseks bireyler (LGBTİ+), erkekler ve genel olarak bireyler arasındaki farklılıkların göz önünde bulundurulması gerekiyor. Toplumsal cinsiyet eşitsizlikleri; öğrenim, iş yaşamına katılım, gelir elde etme gibi birçok alanda kadınların ve LGBTİ+ bireylerin yaşamlarını olumsuz etkilemekte ve üzerlerinde baskı oluşturarak onları dezavantajlı konuma itebilmektedir. Toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması için ulusal ve uluslararası alanda olumlu gelişmeler yaşanmış olsa da, toplumsal cinsiyete dayalı eşitsizlikler varlığını sürdürmektedir. Bu eşitsizlikler özellikle kadınların ve LGBTİ+ bireylerin birçok alanda hak ve yetkilere erişimlerini sınırlandırmaktadır.”

DERTLERİ KADIN ERKEK EŞİTLİĞİ DEĞİL

Eşitlik birimlerinin savunucusu CEİD’in derdi kadın erkek eşitliği değil. CEİD raporunda şu sorular ortaya atılıyor ve güçlendirme çalışmalarının kadınları hedeflediği, diğer bireyleri dışarıda bıraktığı öne sürülüyor: “Yerel düzeyde verilen hizmetler kadınlar kadar erkekleri de görüyor mu? Dezavantajlı konuma itilen, kırılgan gruplara örneğin yoksul ve işsiz erkeklere ya da LGBTİ+ bireylere yönelik ne tip hizmetler üretiliyor? Aile danışma merkezlerinden kimler danışmanlık hizmeti alıyor, bu hizmetler erkekleri ve LGBTİ+ bireyleri ne kadar kapsıyor? Erkeklere ve LGBTİ+ bireylere yönelik güçlenme ve danışmanlık hizmetleri tanımlanmış mı/veriliyor mu? Bu ve benzeri soruların cevaplarına bakıldığında güçlenme, danışmanlık ve boş zaman değerlendirme hizmetlerinin önemli ölçüde, yetersiz de olsa, kadınları hedeflediği, toplumdaki diğer bireyleri dışarıda bıraktığı görülmektedir.”

YURT DIŞINDAN SİPARİŞ RAPORLAR

Yerel Yönetimlerde Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Projesi kapsamında Hollanda Büyükelçiliği tarafından desteklenen Türkiye Aile Sağlığı ve Planlama Vakfı’nın 2019’da yayımlandığı rapora göre Kadıköy ve Şişli Eşitlik Birimleri bu alanda örnek. Raporda LGBTİ bireylerle ilgili toplumsal eşitlik için sivil toplum kuruluşları ile işbirliğinin artırılması, bu alanda akademik çalışmalar yürütülmesi eşitlik birimlerinin temel görevleri arasında sayılıyor.

Şişli Belediyesi Sosyal Destek Hizmetleri Müdürlüğü bünyesindeki eşitlik birimi faaliyet alanını ise “Yerel yönetimlerde toplumsal cinsiyet eşitliğinin ve hak temelli sosyal politikaların ana akımlaştırılmasıdır. Çoklu ayrımcılığa karşı politikalar oluşturmak hedefiyle kadın, çocuk, genç̧, engelli, yaşlı, LGBTİ+ azınlık ve mülteci olmak üzere sekiz ayrı dezavantajlı gruba yönelik çalışmalar yürütmektedir.” diye tanımlıyor.

Belediyenin Eşitlik Birimi Sorumlusu ise Ceren Suntekin. Çocuklara yönelik LGBT ve PKK propagandası yaptığı gerekçesiyle hakkında kapatma davası açılan Tarlabaşı Toplum Merkezi’nin kurucularından…  Suntekin, ailenin “terör” olduğunu savunuyor. Suntekin, LGBT örgütü KAOS-GL’nin internet sitesindeki yazısında çocuğun anne ve babayla olan kan bağının kutsal olmadığını, aile dışında hayatın olduğunu ve bu yöndeki faşizmle de mücadele edilmesi gerektiğini ileri sürüyor.

LGBT LOBİSİ İÇİN AB’DEN PARA ALIYORLAR

CEİD’in projeleri yabancı kaynaklardan fonlanıyor. Örneğin Türkiye’de Katılımcı Demokrasinin Güçlendirilmesi: Toplumsal Cinsiyet Eşitliğinin İzlenmesi Projesi AB tarafından finanse ediliyor. Projenin bütçesi 1 milyon 628 bin avro. Hedef grubunda cinsiyet odaklı sivil toplum örgütleri, hak temelli izleme yapan örgütler, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı kamu kurumları, valilikler ve belediyeler var. Dernek bu hedef grup ile yaptığı çalışmalarda cinsiyet eşitliği politikalarının uygulanmasını takip ediyor ve derneklere de kamu kurumları ile yerel yönetimlerde bu faaliyetleri izleme konusunda eğitim veriyor.

CEİD, bu kapsamda sivil toplum kuruluşlarına verilmek üzere 400 bin avro hibe programı da açtı. Bu programda örneğin Kadına Özgürlük ve Eşitlik Derneği’ne Adana Büyükşehir Belediyesi’ni toplumsal cinsiyet eşitliği temelinde izlemesi için 36 bin 154 avro hibe verildi.

CEİD’İN EŞİTLİK BİRİMİ LİSTESİ

Çukurova Belediyesi

Seyhan Belediyesi

Çankaya Belediyesi

Muratpaşa Belediyesi

Nilüfer Belediyesi

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi

Odunpazarı Belediyesi

Tepebaşı Belediyesi

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi (*)

Ataşehir Belediyesi

Avcılar Belediyesi

Beşiktaş Belediyesi

Beylikdüzü Belediyesi

Kadıköy Belediyesi

Kartal Belediyesi

Küçükçekmece Belediyesi

Şişli Belediyesi

Maltepe Belediyesi

Bornova Belediyesi

Buca Belediyesi

Çiğli Belediyesi

İzmir Büyükşehir Belediyesi

Karabağlar Belediyesi

Karşıyaka Belediyesi

Konak Belediyesi

Menemen Belediyesi

Narlıdere Belediyesi

Selçuk Belediyesi

Kars Belediyesi

Mezitli Belediyesi

Mersin Büyükşehir Belediyesi

Bodrum Belediyesi

Atakum Belediyesi

Trabzon Büyükşehir Belediyesi

Ortahisar Belediyesi

(*)Raporda eşitlik birimi olduğu yazmasına rağmen Aydınlık’ın ulaştığı belediye yetkilileri Büyükşehir Belediyesi’nde böyle bir birimin bulunmadığını söyledi. Yetkili, “Zamanında kurulması talebi ile görüşme yapmışlar, ama burada böyle bir merkez yok” dedi.

CKD İMZA KAMPANYASI BAŞLATTI

İçişleri Bakanlığının ön inceleme başlattığı Nilüfer Belediyesi LGBT konusunda en faal yerel yönetimlerden biri. Belediyenin Kent Konseyinde 9 Aralık 2018’de yapılan Toplum Cinsiyet Eğitiminde, LGBT konusundaki çalışmalar “Kadın erkek eşitliği, LGBTİ+ farkındalığı, şiddete ve ayrımcılığa karşı mücadele yöntemleri hakkında atölyeler gerçekleştiren gençler, hak arayışları konusunda uzun uzun konuşma fırsatı yakaladılar.” sözleriyle ifade ediliyor.

Son olarak geçen hafta sonu Toplumsal Cinsiyet Atölyesi düzenleyecek olan belediye, Cumhuriyet Kadınları Derneği (CKD) ve başka kurumların tepkisi nedeniyle etkinliği ertelemek zorunda kaldı. CKD, birimlerin kapatılması için imza kampanyası başlattı.

CHP DAHA FAZLA LGBT BİRİMİ İSTİYOR

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP)’nin Kadına Şiddet Sorunu için Çözüm Raporu’nda belediyelerde toplumsal cinsiyet eşitliği kurullarının oluşturulması istendi. CHP Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Masası’nda yer alan Doç. Dr. Emel Memiş, aynı zamanda CEİD’in yönetim kurulu üyesi. CEİD’in eşitlik birimleri ile ilgili raporunda ise siyasi partilerin politika olarak bu kurulları benimsemesi gerektiği ifade edildi. Aydınlık bu raporu “Parti içinde AB fonuyla LGBT propagandası” başlığı ile 11 Kasım 2022’de gündeme getirdi.

Eşitlik birimleri çoğunlukla CHP’li belediyelerde yer alıyor. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu daha önce de seçim vaatleri içinde “cinsel yönelim” yasası çıkaracaklarını açıklamıştı. Geçen Şubat ayında CHP’nin bilboardlara astığı afişlerde “Etnik köken, inanç, cinsel yönelim yasayla dezavantaj olmaktan çıkarılacak.” ifadesi yer aldı. Ayrıca CHP Gençlik Kolları bünyesinde, “Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komisyonu” kuruldu.

‘LGBT HAREKETİ MİHENK TAŞI’

Beylikdüzü Belediyesi Toplumsal Eşitlik Birimi’nden Gizem Aykanat, tepki çekmek korkusu nedeniyle kadın erkek eşitliği meselesi üzerine daha fazla yoğunlaştıklarını söylüyor. Aykanat’ın sözleri bu birimlerin kadın erkek eşitliğini LGBT propagandasına nasıl paravan yaptığını gösteriyor: “Eylem planımız ve yönetmeliğimizde de ‘dezavantajlı gruplar’ olarak bu meselelere yöneldik. Tabii tepki çekme kaygısı var, henüz kadın erkek konuları konuşulurken bile iç paydaşlarla ve kendi personelimizle sıkıntılar yaşadık, engellerle karşılaştık. Toplantıda Nilüfer Belediyesi’nin deneyimlerini dinledik, okullara gittiklerini, LGBTİ’lerle ilgili çalışmalarda olumsuz değil olumlu tepkiler aldıklarını anlattılar. Bunlar bizi de motive etti. Bundan sonra LGBTİ konusuna daha çok ağırlık verip, bu endekste varolan maddeler üzerinden çalışmalar yapmaya çalışacağız.”

Nilüfer Belediyesi eşitlik birimi çalışanı Ali Sevilen’in sözleri de asıl amacı anlatıyor: “Biz sadece kadın-erkek eşitliği üzerine çalışıldığında, eşitliğin altının boş olduğunu düşünüyoruz, LGBTİ çalışmaları yapmadan bunun gerçekleşebileceğine inanmıyoruz. LGBTİ hareketi aslında kadın-erkek eşitliğini de, vegan-vejetaryen hareketin de, şiddet ve ayrımcılık karşıtı mücadelenin mihenk taşı. Endeks çalışması çok değerli. Belediyelerdeki eşitlik çalışmalarının bir politika haline gelmesi gerekiyor ki, belediyede yönetim değiştiğinde bu çalışmalara devam edilebilsin.”

RUSYA’DA LGBT PROPAGANDASI YASAKLANDI

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, eşcinsel ilişki, pedofili ve cinsiyet değiştirme isteğine neden olabilecek enformasyon propagandasını yasaklayan yasayı onayladı. Putin’in onayladığı yasayla ülkede LGBT propagandası yasaklandı.

Buna göre, eşcinsel ilişki ve pedofilinin kitle iletişim araçları, internet, reklamlar, edebi eserler ve sinema yoluyla yaygınlaştırılması yasa dışı olarak değerlendirilebilecek. Aynı mecralarda gençler arasında cinsiyet değiştirme çağrıları da yasak kapsamına alındı. Çocukların LGBT ile ilgili bilgileri dinlemesi ve izlemesine erişimi sınırlayan mekanizmanın hayata geçirilmesini de öngören yasayla, hükümet tarafından yetkilendirilen bir kuruluşun izleme yapmasına olanak sağlanacak.Yasayla öngörülen para cezaları 50 bin Rus rublesi (yaklaşık 827 dolar) ile 10 milyon Rus rublesi (yaklaşık 165 bin 290 dolar) arasında değişiyor. (Kaynak: Aydınlık)

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.