Dolar 32,5882
Euro 34,9946
Altın 2.439,45
BİST 10.471,32
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Adana 37°C
Açık
Adana
37°C
Açık
Çar 35°C
Per 34°C
Cum 34°C
Cts 33°C

Belediyeler, Tanıtım ve Adana’mız / Editör’den

Belediyeler, Tanıtım ve Adana’mız / Editör’den
30 Mayıs 2024 12:33
A+
A-

Adana, geniş tarihi alanlara sahip bir kent olarak daha fazla tanıtım ihtiyacı duymaktadır. Bu bağlamda, Büyükşehir Belediyesi tarafından Kent Tarihi ve Tanıtım Daire Başkanlığı’nın oluşturulması oldukça olumlu bir gelişmedir.

Tanıtım ve turizm, birbiriyle ayrılmaz iki kavramdır. Peki bizler bu iki kavramın gereğini yerine getirebildik mi? Bence hayır!

Öncelikle bölgemizin ve Adana’mızın geçmiş medeniyetlerini, doğal güzelliklerini ve diğer sahip olduğu değerleri bir bütünsellik içerisinde tanıtımı tam anlamıyla gerçekleştirildi mi? Bence hayır!

Adana’mız binlerce yıldan beri var olan ve çeşitli medeniyetlere beşiklik yapan tarihi mirasa sahip bir kentimizdir. Anavarza Kalesi, Kozan Kalesi ve Misis’teki kazılarda ortaya çıkarılan tarihi eserler ve yüzyıllardır ayakta duran tarihi Taş Köprü bunların başlıcalarıdır.

Ya hemen yanı başımızdaki Osmaniye ilimizdeki KASTABALA harabeleri ve Toprakkale de bu tarihi mirasımızın başlıcalarıdır. Yine; Yumurtalık ilçemizdeki dünyanın ilk limanından kalan tarihi eserler, milattan önce 16. yüzyıla dayanan tarihi geçmişi ile ünlü gezgin Marko Polo’nun yolunun düştüğü tarihi AYAS bölgesi ve Karataş’daki Magarsus antik kent harabelerini de unutmayalım. Kuş cennetlerini de unutmayalım! Yine bu bölgedeki geniş kumsallarıyla denizimizi de unutmayalım.

Şöyle bir an düşünelim, tarihin ve doğal güzelliklerin iç içe olduğu bir bölgeye sahibiz. Peki; sahip olduğumuz bu değerleri yeterince tanıtabiliyor muyuz? Bırakın yabancılara tanıtmayı, kendi ülkemizde kendi şehrimizde yaşayanlara yeterince tanıtabiliyor muyuz?

Bu sorunun yanıtı bence hayırdır. Turizm bürolarında birkaç broşür ile yetinmekteyiz, hepsi o kadar. Adana’mız tanıtılırken sadece Adana Kebabı ve Şalgam ön plana çıkarılmakta, tarihi geçmiş ise ikinci plana atılmaktadır.

Oysa ki turizm tarih demektir ve turizmin olmazsa olmazı tanıtımdır. Sahip olduğumuz değerlerin başkalarına duyurulması, anlatılması ve bilinçlere yerleştirilmesidir. Sanayileşmenin öncülüğünü yapan Adana’mızın bir sanayi müzesi bile oluşturulabilmiş değildir.

Adana’mızın tanıtımı için çeşitli gruplar, farklı oluşumlar, değişik kurumların farklı çalışmaları söz konusudur ama yeterli ve etkili değildir. Bence asıl görevin öncelikle Belediyelerde olması gerektiği düşüncesindeyim.

Büyükşehir belediyesinin bu konuda çok çaba sarf ettiği ve destekler verdiği de bir gerçektir. Ama yeterli değildir. Bu tanıtım faaliyetlerinin daha organize olması ve belirli bir merkezden yönetilmesi gerektiği düşüncesindeyim.

Büyükşehir belediyesi bünyesinde bu çalışmaları organize edecek ve yönetecek, bu konuda kaynak oluşturabilecek bir birim olmalıdır. Örneğin; Tanıtım, Turizm ve Pazarlama faaliyetlerini yürütecek bir daire başkanlığı oluşturmalıdır. Bu birim etkili ve verimli bir çalışma sonucunda önemli gelişmelere imza atacaktır diye düşünüyorum.

Bu birim ADANA ile ilgili Pazarlama ve Tanıtım faaliyetlerini ilgili diğer kamu kurumları ve sivil toplum örgütleri ile birlikte organize edebilmeli ve faaliyetlerinin de kaynaklarını sponsorluklar bularak oluşturabilmelidir. Bunun için de şartlar ve olanaklar elverişlidir. Yeter ki iş ehline verilsin!

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.