Dolar 32,8097
Euro 35,3193
Altın 2.470,57
BİST 10.663,85
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Adana 34°C
Açık
Adana
34°C
Açık
Cum 33°C
Cts 33°C
Paz 34°C
Pts 34°C

Perinçek de tartışmaya girdi

Perinçek de tartışmaya girdi
4 Nisan 2022 21:46
A+
A-

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, bugün (4 Nisan) Sputnik Radyo’da Ali Çağatay’ın konuğu oldu, gündeme ilişkin önemli değerlendirmelerde bulundu.Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, iş insanı Ethem Sancak’ın AK Parti’den istifası sorulması üzerine, “Ethem Sancak son derece açık yürekli davrandı. Çatır çatır fikirlerini söyledi. Mensubu olduğu partinin de kulak vermesi gereken fikirler söyledi. Şahsi menfaatler peşinde yürümüyor, şahsi menfaatlere teslim olsa susması gerekir. Bugün Ethem Sancak’ın söyledikleri Türkiye’nin ihtiyacı olan söylemler. Bence AK Parti için çok büyük bir yanlış ve çok büyük bir kayıp. Ben Sayın Tayyip Erdoğan’ın yerinde olsam Ethem Sancak’ı alırım en baş köşeye oturturum. En baş köşeye bakın, üçüncü değil. Çünkü Sayın Tayyip Erdoğan’ı, AK Partiyi kurtaracak olan fikirler bugün Sayın Ethem Sancak’ta olan fikirlerdir.” dedi.

“TÜRKİYE’NİN İÇİN GİRDİĞİ SÜRECİ ÇOK İYİ ANLAYAN BİRİ”

Perinçek, “Kamuoyunda farklı bir Ethem Sancak imajı çizilmeye çalışılıyor. Ethem Sancak benim yakın arkadaşımdır. Çok güvendiğim karakterli bir insandır. Çok değerli bir entelektüeldir. Türk tarihini, İslam tarihini, felsefeyi iyi bilir. Çok okur. Yani yalnız bir iş adamı değildir. Türkiye’nin sayılı entelektüellerinden biridir. Ahlaklıdır, karakterlidir. Rusya’ya gitti orada yaptığı açıklamalar iki günde 700 bin tıklama almış. Türkiye’de büyük yankı yarattı. Yani Türkiye’nin Ukrayna savaşında Rusya’yla birlikte hareket etmesi konusunda çok net konuştu. Çin dostluğunu hep vurguladı. Türkiye’nin için girdiği süreci çok iyi anlayan yorumlayan bir siyasetçi, aydın ve iş adamı. Ve burada da son derece düz gitti. Bir takım ince hesapların dışında fikirlerini gümbür gümbür ifade ediyor. Ben Sayın Cumhurbaşkanımızın Tayyip Erdoğan’ın yerinde olsam Ethem Sancak’ın söylediklerine kulak veririm ve hatta onunla yakın iş birliği içinde olurum. Zaten yakın arkadaşlıkları da var. Onu dinlerim ondan yararlanmaya çalışırım.” ifadelerini kullandı.

Ethem Sancak’ın ‘’AK Parti Amerika sayesinde iktidara geldi’’ sözleri sorulması üzerine cevap veren Vatan Partisi Genel Başkanı,  “O bir gerçek. 1996 yılında Rand Corporation raporu var. Orada diyorlar ki Tayyip Erdoğan Başbakan olacak. Abdullah Gül Dışişleri Bakanı olacak. Hatta biz onu o zaman yayınladık. Cumhuriyet’te büyük bir söyleşi yaptık. Orada da belirttim. Bu bir gerçek, yani 2002 yılında Türkiye Amerika tarafından erken seçime götürüldü. Ve AK Parti hükümete getirildi.”

“Ama devamı var, Sayın Ethem Sancak diyor ki ‘Evet bizi Amerika başa getirdi ama biz en sonunda Amerika’ya kafa tutmaya başladık. Çünkü Türkiye’nin bu gerçeği bunu gerektirdi.’ Bence bu ikinci söylediği daha önemli. Yani Amerika’yla birlikte iktidara geldik ama biz Amerika’ya bugün AK Parti olarak kafa tutuyoruz, direniyoruz, mücadele ediyoruz diyor ve doğru olan budur.” ifadelerini kullandı.

“TÜRKİYE’NİN AMERİKA’DAN KENDİSİNE YÖNELEN TEHDİDİ ESAS ALARAK SİYASETLER BELİRLEMESİ LAZIM”

İstanbul’da gerçekleştirilen müzakerede ikinci kez masa kurulmasıyla ilgili konuşan Perinçek, “Burada gösteriş var yani sonuç itibariyle Türkiye burada sanki süreçte rol oynayan bir ülke gibi gözüküyor. Ev sahipliği, misafirperverlik var ama strateji yok. Stratejik tavır nedir?  Türkiye önce kendisine yönelen tehdidi saptayacak. Ve o tehdide göre mevzilenecek. Mesela İstiklal Savaşı yıllarında Türkiye, Sovyet Devrimi olduğu zaman ortada bir tavır alsa Sovyetlerle İngiltere, Fransa arasında barıştırıcı rollere soyunsa bu akıllı bir tavır olmazdı. Bugün de Türkiye’nin Amerika’dan kendisine yönelen tehdidi esas alarak siyasetler belirlemesi lazım. Yoksa saygınlık, prestij, gösteriş, fiyaka bunların bir yararı olmadığını önümüzdeki dönem göreceğiz.” dedi.

“TÜRKİYE ÇOK BÜYÜK BİR ATAKLA FIRSATI DEĞERLENDİREBİLİR”

Türkiye’nin Rusya’ya yapılan yaptırımlar karşısında kararlı tavır sergilemesi gerektiğini söyleyen Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, “Bugün büyük bir fırsat doğdu. Rusya’ya yönelik yaptırımlar karşısında Türkiye bu iki arada bir derede siyasetiyle bu fırsatı değerlendiremiyor. Oysa Türkiye burada enerji sorununu çözebilir. Rusya, İran, Azerbaycan, Irak, Katar, Cezayir, Türkiye’nin enerji kaynaklarına baktığımız zaman bunlar hep Amerika ile mücadele eden ülkeler. Onun için Türkiye ucuz elektrik istiyorsa, ucuz doğalgaz, ucuz petrol, ucuz mazot istiyorsa Amerika’ya karşı burada tavır alacak. Bu ev sahipliğiyle her iki ülkeyi bir masada oturtmakla sağlanacak bir durum değil. Yine Türkiye turizmini geliştirmek ve büyük karlar elde etmek istiyorsa Rusya’yla beraberliğine önem verecek. Yine Türkiye İstanbul’u finans merkezi yapmak istiyorsa burada da Rusya’ya yönelik yaptırımlara tavır alacak. Türkiye buradan çok büyük bir atakla ekonomide, özellikle enerji güvenliğinde, finansta ve güvenlikte çok büyük bir atakla fırsatı değerlendirebilir. Ama şuanda hükümetimizin böyle bir siyaset izlemediğini görüyoruz. Türkiye Rusya için vazgeçilmez. Rusya da Türkiye için vazgeçilmez. Yani her iki ülke aynı tehditlerle karşı karşıya. Rusya, Türkiye’nin birinci ticaret ortağı onu da önemsememiz lazım. Rusya açısından da ekonomide Türkiye önemli bir ortak. Yani bizim enerji güvenliğimizde Rusya önemli bir ülke ama Rusya’nın tarımda, sanayide ihtiyaçları da Türkiye’den karşılanıyor. Onun için yalnız güvenlikte değil ekonomide de bu iki ülke arasında çok önemli bağlar var.” ifadelerini kullandı.

“DOĞUYA DOĞRU İLERLEYEN NATO MEZARINA DOĞRU GİDEN NATO’DUR”

NATO’nun ABD’nin kontrolünde bir örgüt olduğunu vurgulayan Perinçek, “Doğuya doğru ilerleyen NATO mezarına doğru giden NATO’dur. NATO, Amerika Birleşik Devletlerinin kontrolü altında olan bir örgüt. Amerika yer altı örgütlerinin aracılığıyla NATO ülkelerini kontrol eder. Biz bunu Türkiye’de 12 Mart 1971 darbesinde yaşadık. 12 Eylül 1980 darbesinde yaşadık. En son 15-16 Temmuz FETÖ Gladyosu darbesiyle yaşadık. Yani bunun en çarpıcı örneği de Türkiye’dir.” dedi.

“TÜRKİYE’NİN HAPİSHANELERİNDE NATO GENERALLERİ VAR”

Bugün Türkiye’nin hapishanelerinde NATO generallerinin yattığını vurgulayan Perinçek, hükümetin NATO konusunda kararlı olması gerektiğini savundu. Perinçek,“Türkiye’nin iradesi NATO üzerinden, NATO’nun yer altı örgütlenmesi üzerinden Amerika’ya bağlanmıştır ve Amerika, Türkiye hizadan çıktığı zaman bu gladyosunu kullanarak Türkiye üzerinde kontrolu sağlar. Ama bakın şimdi çok önemli bir hakikatten söz edeceğim. Şuanda Türkiye’nin hapishanelerinde NATO generalleri var. Yani NATO şuanda Türkiye’nin hapishanelerinde. Şimdi hükümetin çelişkisi şurada, eğer NATO doğuya doğru genişlemeliyse o zaman Tayyip Erdoğan yönetimi 15-16 Temmuzda NATO generallerine ne için karşı tavır aldı? Ne için hapislere attı? Ne için onlar hala hapislerde? Eğer biz NATO’ya bağlıysak çıkartalım onları. Çünkü NATO onlar. Hem NATO generallerini, 24 bin subaylarını, 30 bin polisini, 4 bin yargıç, savcı ve Yargıtay üyesini hapise atıyoruz ve ondan sonra diyoruz ki NATO çok iyi biz NATO’ya bağlıyız. Burada çok büyük bir çelişme var. Türkiye’nin gerçeği NATO zincirlerini kırma yönünde. Zaten NATO ile savaşıyor Türkiye. NATO gerçeği 15-16 Temmuzda Türkiye’de kendisini göstermiştir. Türkiye’nin bunu bilincine çıkarması lazım. Hükümetimizin, Sayın Tayyip Erdoğan’ın derin çelişmesi de burada. Yani kendi pratiğiyle bugün NATO konusunda açıklamaları birbirini tutmuyor.” şeklinde konuştu.

“PAKİSTAN’DA AMERİKA’YI YENİ BİR YENİLGİ BEKLİYOR”

Pakistan’da yaşanan olaylara ilişkin değerlendirmelerde bulunan Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, “İki üç ay evvel beni İmran Han’ın partisinin (PTI) Propaganda Bürosu Başkanı ziyaret etmişti. Anlattığı bir anıyı paylaşayım: Bakanlar Kurulu toplantısını kararlaştırıyorlar diyorlar ki, çarşamba günü Bakanlar Kurulu toplantısı yapalım. İmran Han diyor ki, yok olmaz o gece ben Ertuğrul Gazi dizisini izleyeceğim diyor. Bunu anlatmıştı bana. Bir kere çok kuvvetli bir Türkiye dostlukları var. Bizim gençlik teşkilatımız Türkiye Gençlik Birliği bir hafta önce İslami Gençlik Teşkilatı’nın davetlisi olarak Pakistan’daydı. Onların da bize anlattıkları da aynı. Yani Pakistan’da olağanüstü Türkiye dostluğu var. İmran Han Amerika’ya tavır aldı. Çin’le birlikte hareket ediyor. O nedenle onu devirmeye yönelik Amerikan girişimi oldu. O da burada gayretli bir şekilde davranıyor. Yani Afganistan’da, Kazakistan’da, Türkiye’de, Suriye’de, Azerbaycan’ın Karabağ’ı kurtarmasında yaşadığımız Amerika ile mücadeleyi şimdi Pakistan da yaşıyor ve buradan başarıyla çıkacağı kanısındayım. Çünkü Çin, Pakistan’ı çok kuvvetli bir şekilde destekliyor. Amerika onu cezalandırmaya ve devirmeye kalktı ama başarılı olmayacağı kanısındayım. Kendine güveniyor. Halka güveniyor. Seçime götürüyor. Dolayısıyla Pakistan’da Amerika’yı yeni bir yenilgi bekliyor.” şeklinde konuştu.

“TÜRKİYE İÇİN KADER YILI”

Türkiye’nin çok kritik bir döneme girdiğini söyleyen Perinçek, “2022/2023 kader yılı Türkiye için. Sayın Cumhurbaşkanı da bunu söylüyor. Türkiye ekonomisi çok büyük ciddi zorluklarla karşı karşıya, bu zorluklardan büyük kararlarla büyük çözümlerle çıkılabilir. Türkiye eğer o kararlılığı göstermezse bu zorlukların altında da kalabilir. Onun için Türkiye’nin buradan Üretim Devrim’ine yönelik, Türkiye’nin güvenliğini sağlamaya yönelik bir strateji geliştirmesi lazım. Dünya’daki değişikliği iyi anlamamız lazım Atlantik uygarlığının sonuna geldik. Dolar saltanatı çöküyor ve Batı’daki bütün filozoflar, siyasetçiler hepsi görüş birliği halinde batının battığını söylüyor. Bu durumda hala batıdan medet ummak ve batı ile doğu arasında böyle kararsız konumdaki tavırlar, Türkiye’nin geleceğini belirleyecek ve Türkiye’yi büyük çözümlere götürecek tavırlar değil. Bizim Asya uygarlığının yükselişinde önder konumlarda olma gibi şansımız var. Hükümetimizin ve Türkiye’nin bu şansı değerlendirmesi lazım zaten değerlendirmeyenler Türkiye’yi yönetemez. Değerlendirenler Türkiye’nin başına geçer.” değerlendirmelerinde bulundu.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.