Dolar 32,7682
Euro 35,0901
Altın 2.459,44
BİST 10.471,32
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Adana 33°C
Açık
Adana
33°C
Açık
Paz 32°C
Pts 34°C
Sal 36°C
Çar 35°C

Yalnızlık hasta ediyor

Yalnızlık hasta ediyor
10 Ağustos 2022 10:53
A+
A-

Yalnızlaşma insan sağlığını bozuyor. İngiltere’de yapılan araştırma yalnızlık ve sosyal izolasyonun kalp krizi ve inme riskini 1,5 kat artırdığını gösterdi. Amerikan Kalp Derneği yalnız bireylerin sağlığını iyileştirmek için müdahalelere ihtiyaç olduğu uyarısında bulundu.

TOPLUM SERVİSİ

Amerika’da 65 yaş üzeri her dört kişiden biri sosyal olarak izole. Çeşitli anketlere göre nüfusun yüzde 22 ila 47’si yalnız yaşıyor. Amerikan Kalp Derneği’nin yaptığı derleme yalnız yaşayanların kalp damar ve beyin hastalıklarına yakalanma riskinin daha yüksek olduğunu gösterdi. 

Yalnızlaşma sağlığı bozdu. Amerikan Kalp Derneği Dergisi (Journal of American Heart Association -JAHA)’nde yayımlanan bilimsel araştırma, 50 yaş üstü yetişkinlerde yalnızlığın kalp ve beyin sağlığına etkisine odaklandı. Dört veri tabanı incelendi. Yalnızlığın koroner kalp hastalığı ve felçle ilişkili olduğu değerlendirildi. Buna karşılık, kalp yetmezliği ve bunama ile yalnızlık arasındaki ilişki daha seyrekti.

EN YALNIZ GRUP GENÇLER

ABD’de 2018 yılında yapılan üç ayrı ankette yalnızlığın toplumdaki yaygınlığı yüzde 22 ile yüzde 47 arasında çıktı. Anketlere göre 72 yaş üstü en az yalnızlık çeken grup, 18-25 yaş arası ise en yalnız kuşak olarak görülüyor. Araştırma Kovid-19 salgını sonrası yaşanan kapanma döneminde sosyal medya kullanımının yaygınlaşması, yüz yüze faaliyetlerin azalması nedeniyle insanların daha fazla yalnızlaşmış olabileceğine dikkat çekiyor.

YALNIZLAR DAHA HASTA

JAHA’daki makalede yalnızlığa odaklanan çok sayıda araştırmaya atıf yapıldı. Bunlardan biri de İngiltere’de 2019 yılında yapılan BMJ Journals’ta yayımlanan çalışma. 40-69 yaş arasındaki 479 bin 59 kişi ile yapılan araştırmada katılımcılara, hanede kaç kişi yaşadıkları, arkadaşlarını veya ailesini ne sıklıkla ziyaret ettikleri, sosyal etkinliklere katılım sıklığı, hangi sıklıkla yalnız hissettiği, yakın birisine hangi sıklıkla güven duyduğu gibi sorular yöneltildi. Yanıtlar puanlandı ve katılımcıların yüzde 9’u sosyal olarak izole (kendisini ayrı hissetme), yüzde 6’sı yalnız, yüzde 1’i izole ve yalnız olarak değerlendirildi. Sosyal olarak izole ve yalnız bireylerde kronik hastalık ve sigara içme oranı yüksek çıktı. Yalnız bireyler, yalnız olmayanlara göre daha fazla depresif belirtiler gösteriyordu.

KADINLARI DAHA ÇOK ETKİLİYOR

Katılımcılar ortalama 7 yıl takip edildi. 5 bin 731 kişi kalp krizi, 3 bin 471’i inme geçirdi. Kalp krizi geçirenlerden 900’ü, inme geçirenlerden 844’ü takip sırasında öldü. Araştırmanın sonuçlar bölümünde, yalnızlık ve sosyal izolasyon ile kalp krizi ve inme arasındaki ilişkinin kadınlarda erkeklere göre daha güçlü olduğu ifade edildi.  Sonuç olarak sosyal izolasyon ve yalnızlığın kalp krizi ve inme riskini 1,5 kat arttırdığı saptandı.

SAĞLIK SİSTEMİ ÇÖZÜM ARAYIŞINDA

Yalnızlığın kalp ve beyin sağlığının yeterince tanımlanmayan etkeni olduğuna dikkat çeken Amerikan Kalp Derneği, yalnızlıkla ilgili verilerin sağlık sistemi veri tabanına dahil edilmesi ve yaygınlaştırılması uyarısında bulundu.

4 Ağustos’ta yayımlanan makalenin sonuç bölümünde araştırmacılar, “Sosyal izolasyon ve yalnızlık kalp damar ve beyin sağlığı için bağımsız risk etkenleri gibi görünmekte. Bununla birlikte sosyal olarak izole veya yalnız bireyler için kardiyovasküler ve beyin sağlığını iyileştirmek için müdahaleler geliştirilmesine ve bunların test edilmesine ihtiyaç var” ifadelerine yer verdi.

TÜRKİYE’DE YAŞLILIK ARAŞTIRMASI YAPILACAK

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, bu yıl içinde Türkiye Yaşlılık Araştırması yapacaklarını belirterek, “Türkiye’de yaşlanma hızı, sayısı, yaşlılığa bağlı sonuçlar, yaşlılarımızın ihtiyaçları gibi bu alanda olabilecek bütün soruların cevabını araştırmayla bulmayı bekliyoruz.” dedi.

Yanık, çeşitli programlara katılmak üzere gittiği Adana’da AA muhabirine açıklamada bulundu. Türkiye’de yaklaşık her 10 kişiden birinin 65 yaş üstü olduğunu ifade eden Yanık, “Türkiye’de nüfusumuzun 3’te 1’e yakını, yüzde 27’si 18 yaş altı ama öteki taraftan doğurganlık oranı da hızla düştüğü için çok hızlı yaşlanıyoruz. Biz hem gençlerimiz hem engelli vatandaşlarımız hem de yaşlılarımıza ihtiyaca göre bakım, rehabilitasyon ve gündüzlü bakım hizmetlerimizi ayrı ayrı planlıyor ve hayata geçiriyoruz.” diye konuştu.

HİZMET VERİLEN NÜFUS ARTACAK

Türkiye’de 60 yıl içinde her 4 kişiden birinin 65 yaş ve üzeri olmasının beklendiğini vurgulayan Bakan Yanık, bu verinin hizmete ihtiyaç duyan kişi sayısını giderek arttıracağını gösterdiğini ifade etti. Bakan Yanık, 8 milyonu aşkın yaşlı nüfusa hizmet verdiklerini anlatarak, şöyle konuştu:

“Bir taraftan Bakanlık olarak yoğun bir çalışma yapıyoruz, diğer taraftan Türkiye Büyük Millet Meclisinde (TBMM) kurulan bir yaşlılık komisyonu var. 2021 yılında Türkiye Aile Yapısı Araştırması, Türkiye Ergen Profili Araştırması, Üniversite Gençliği Profil Araştırması, Kadına Şiddetin Sebepleri Araştırması yaptık ve şu anda analiz aşamasında. Sonuçlarının değerlendirilmesini gerçekleştirmeye çalışıyoruz.”

Derya Yanık, Türkiye Yaşlılık Araştırma sonuçlarının sosyal politika ve sosyal hizmet biçimine dönüştürüleceğini söyledi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.