Dolar 32,1897
Euro 34,9189
Altın 2.426,23
BİST 10.726,31
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Adana 26°C
Hafif Yağmurlu
Adana
26°C
Hafif Yağmurlu
Sal 28°C
Çar 27°C
Per 27°C
Cum 30°C

Adana’da Vizyon ve Misyon!

Adana’da Vizyon ve Misyon!
15 Nisan 2024 09:37
A+
A-

Bulunduğu konum itibarıyla Adana, en önemli şehirlerden olduğu kadar, en talihsiz şehirlerden de biridir.

Yıllardan beri kifayetsiz muhterislerin, köşe başlarını tutarak yönettiği bir şehir olmasından dolayı gereken konumun çok gerisinde kalmıştır.

Bir zamanlar zenginleriyle ünlü, her yerinden bereket fışkıran cazibe merkezi bir şehirdi. Ya şimdilerde! Tarım alanları beton yığınlarına dönüştürülmüş, doğru dürüst bir imar düzenlemesi bile olmayan, isteyenin istediği yeri beton binalarla doldurduğu, şehrin çevresinde yaşanamaz nitelikteki evlerde binlerce insanın olumsuz koşullarda yaşamak zorunda kaldığı, niteliksiz göçün doldurduğu işsizler cehennemi bir şehir.

Yoksulluğun başkenti!

Sadece yoksulluğun değil, yolsuzluğun ve cehaletin de hakim olduğu bir şehir.

Ya Adana’yı yönetenler veya yönettiğini zanneden muhterisler!

Onlar da tribüne oynamaya devam ediyor.

Belediye başkanları, şimdiden gelecek seçimlerde yeniden aday olabilmenin peşinde.

Kalıcı işler yapmaktan çok, yaptıkları parkları ve yolları anlatan afişler astırmakta, reklam peşinde koşmakta gazetelere bülten göndermekte.

Bilmezler mi ki vatandaş bunları yapın diye size oy vermedi!

Ya kendilerine sivil toplum örgütü diyen muhteremler!

Yaptıkları iş bol bol demeç vermek, gazetelere reklam kokan haberler yaptırmak.

Adana’nın tek sahibiymiş gibi davranıp, günlük çıkarlarının peşinde koşmak. Bu kadar gürültüye rağmen, bir araya gelip Adana’nın konumunu, şehrin vizyonunu – misyonunu belirlemek ve buna göre bir eylem çizgisi izlemek nedense pek işlerine gelmiyor.

Birileri kalkıp, “Adana, turizm ile kalkınır” derken, diğer bir kurum, tarımsal kalkınmayı anlatmakta, diğeri de sanayileşmeden dem vurabilmektedir.

Adana’yı ele alan bir SWOT analizi ciddi anlamda yapılmış mıdır acaba?

SWOT analizi bildiğimiz gibi kuvvetli ve zayıf yönlerin belirlenmesini ve fırsatlarla tehditlerin ele alınmasıdır. Öncelikle Adana’nın her bakımdan kuvvetli ve zayıf yönlerinin belirlendiği, tartışıldığı ve mutabakatın sağlandığı bir çalışma öncelikle yapılmalıdır.

Her belediye, kendi bölgesindeki kurumlarla bir araya gelip bu çalışmayı mutlaka yapmalıdır.

Adana’mızın devasa bir şehir içi toplu ulaşım ve trafik sorununu zaten her gün yaşamaktayız.

Aşırı çarpık yapılaşma, sağlıksız yaşam koşulları, Suriyelilerin durumu, dilencilik, kentlilik bilincinin olmayışı, çarpık kentleşme, eğitim kurumlarının yetersizliği ve elverişli bir konumda olmayışı gibi zayıf ve şehri tehdit eden gerçekler vardır.

Bulunduğu konum itibarıyla Adana’nın kara, deniz ve hava ulaşımına uygunluğu, üniversite ortamı, sanayileşme kültürüne sahip olması, geniş tarım arazileri ile tarımsal kalkınmaya uygunluğu, tarihi ve turizm değerlerine sahip olması gibi kuvvetli yönleri de mevcuttur.

Bu gerçekleri görüp; çözüm önerilerini bu duruma uygun olarak belirleyip Adana’nın “Vizyon” ve “Misyon”unu kamuoyuna sunmak durumundayız.

Aksi takdirde anlatılan her şey bir “Atmasyon”dan öte gitmeyecektir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.