DOLAR 18,6452
EURO 19,6508
ALTIN 1077,071
BIST 4962,97
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Adana °C

Zincir koptu, artık fiyatlarla istedikleri gibi oynuyorlar!

Zincir koptu, artık fiyatlarla istedikleri gibi oynuyorlar!
28.02.2021
A+
A-

ADANA MUHALİF- İNCELEME / ARAŞTIRMA

Temel gıda ürünlerindeki fiyatlar sürekli yükselmekte, buna karşın hiçbir tedbir alınamamaktadır nedense!

Esnaf derneklerinin yöneticileri ise, göstermelik  birkaç demeçten öteye giden giden bir şey yapmamaktadırlar.

Tarım ürünlerinin önemli bir kısmı zincir mağazalar tarafından satın alınmakta ve  tüketicilere satış fiyatlarını da belirlemektedirler.

Bu tespit hiç şüphesiz doğrudur.

Bundan dolayıdır ki; tarladan alınan ürün beş kat fiyatla satılmaktadır.

Bu durumda üretici hiç memnun değil, tüketici ise  yüksek fiyatlardan hoşnut  değildir.

Sonuç itibariyle, hem üretici  hem de  tüketici zarar görürken, yaygın zincir marketler elde ettikleri karları yurt dışına transfer  etmektedirler.

Aynı zamanda enflasyonist baskı unsuru da olmaktadırlar. Son yıllarda, temel gıda ürünlerindeki  fiyat artışları,  kontrol edilemez  bir hale gelinmiştir.

Yıllarca esnafı yok sayarak, bu perakende zincirlerini savunan, destekleyenlerin bugünlerdeki timsah gözyaşlarını da ibretle izliyoruz.

Peki bu duruma birden bire mi geldik? Tabii ki hayır. Esnafı  yok etmek  uğruna   kent merkezlerini  AVM’ler  ile dolduran, buna onay verenleri de unutmayalım.

Sistematik bir biçimde bu AVM’leri savunanlar kimlerdir ve bunlar kime oy veriyor, bunları da bilelim.

Yıllarca anlatıldı. Esnaf bu ülkenin  temel taşıdır, taşıyıcı kolonlarıdır, dedik. Kimseler  ciddiye almadı.

Bunları söyleyenleri çağdışı düşünmekle  suçladılar.

Bu ülkede  rekabet  kuralları uygulanacak diye toptancı –dağıtım zincirleri yok edildi. Bu toptancı yapılanmasının ne işe yaradığını bir türlü anlamak istemediler.

Bunlar hem üretim noktasındakileri besleyen, hem de perekende  noktalarına açık hesap ürün verip  kredilendirme yapan, ürünlerin  fiyat yapılanmasını dengeye kavuşturan yapılardı.

Hataları yok muydu?

Tabii ki vardı. Ama  bu hataları tespit etmek ve düzeltmek yerine, yapıyı yok edip uluslararası  dağıtım zincirlerinin esiri konumuna getirdiler.

Şimdi soruyorum, buradan  kaç kişi bu gelişmeye karşı çıktı, sesini çıkardı. Kredi kartını cebine koyan ‘uyanık’ vatandaş bakkalı, bakkal toptancıyı,  toptancı üreticiyi terk etti öksüz  bıraktı.

Geldiğimiz noktada,  üretici ve tüketiciler bu uluslararası dağıtım zincirlerinin av sahası  durumuna geldi.

Ya esnaf  masum mu? Bu ülkede, bu kadar  AVM  bu kadar  GROSS MARKET,  bu kadar  ucuzluk mağazası açılırken neredeydi  acaba? Kimileri buralara ürün satmaya çalıştı kimileri de onların taşeronu olmayı kabul etti.

Aralarında ne bir güç birliği,  ne bir işbirliği yapmaya çalıştılar. Gelentehlikeyi  görmezden gelerek  bugünkü durumun suçluları arasında yerlerini aldılar.

Geldiğimiz durumun özeti; esnaf  yok olma tehlikesiyle, çiftçiler ve üreticiler büyük dağıtım zincirlerinin  taşeronu olmuştur.

Vatandaş ise, kredi  kartlarıyla boğulmuş durumda. Aslında yok edilen, ele geçirilen koca bir ülkenin dağıtım zinciridir.

Konu ile ilgili kişi ve kurumları biraz düşünmeye ve harekete geçmeye davet ediyorum.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.